Stručný souhrn z článku

  • Výběr vhodných stromů pro české zahrady zahrnuje rychle rostoucí druhy, které poskytnou stín i charakter.
  • Doporučené stromy zahrnují vrbu bílou, lípu srdčitou, javor stříbrný, dub červený a katalpu trubačovitou.
  • Tento výběr kombinuje domácí druhy a exotické dřeviny, které vyhovují českým podmínkám a přinášejí estetické i praktické benefity.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Horká léta posledních let ukazují, že bez přítomnosti stínu si zahradu moc neužijeme. Příjemný stín poskytnou právě široké koruny stromů, které můžete letos vysadit a za pár let později se pod nimi schovat. Podívejte se, které porostou nejrychleji.

Některé dřeviny vykouzlí velký objem koruny již za několik málo let, kdežto u jiných abyste hledali přírůstky lupou. Nebudeme zastírat, že i u těch rychle rostoucích listnáčů je třeba na pořádnou korunu několik let počkat. Ale je velký rozdíl, jestli to bude trvat pět, nebo třeba 15 let a více.

Z domova i ze zahraničí

Do českých zahrad nejlépe zapadnou stromy, které mají v naší kotlině domov. Vkusně se začlení do okolní krajiny a nejlépe budou prosperovat právě ty, které se přirozeně vyskytují v okolí. 

Doporučení na rychle rostoucí stromy z celého světa:

Zdroj: Youtube

Chcete-li být originální, můžete sáhnout i po dřevinách, které v našich podmínkách dobře prospívají, přestože pocházejí z opačné strany zeměkoule. Záleží jen na vašem vkusu. Platí ale, že vzrostlý solitér je na pozemku vždy benefitem, který dodá zahradě charakter. Navíc dodává svému okolí příjemné mikroklima a ochlazuje ho.

Vzrostlé stromy fungují i jako přírodní klimatizace celého domu. Vysázené po jižní straně v létě nepropouštějí slunce, a zdi tak zůstanou chladné. Pro tento účel se nejlépe hodí listnáče, protože na podzim listí opadá a v zimě pak mohou ke stavení teplé paprsky, které jej ohřívají. Podívejte se na listnaté obry, kteří poskytnou kýžený stín.

Vrba bílá

Nepřehlédnutelná solitéra se stane impozantní dominantou každé zahrady. Vytváří širokou korunu, z níž k zemi splývají tenké větve opatřené štíhlými listy stříbrné až bílé barvy.

Od pohledu vznešená dřevina má ráda vlhké či trvale zamokřené půdy, ale pokud jí poskytnete v prvních letech důkladnou zálivku, zvládne jakékoliv stanoviště.

Vrba bílá velmi dobře zakoření i z řízku. Stačí požádat nějakého majitele tohoto zeleného obra o dlouhou větev. Tu odlistíme do výšky, kde chceme, aby nasadila korunu. Větev dáme na několik týdnů do vody a udržujeme hladinu ve výšce cca 20 cm řízku. Prut brzy pustí kořeny. Takto ho lze bez obav zasadit na vybrané místo.

Lípa srdčitá

Český národní symbol má také rád vlhčí půdy, ale při pravidelné a časté zálivce poroste jako z vody. Koruna lípy stejně jako listy vytváří tvar srdce a dožívá se až 400 let.

Mladé lístky mají delikátní chuť a hodí se jako přísada do jarních salátů. Květy jsou léčivé a přidávají se do bylinných čajů, které pomáhají při nachlazení, zejména při kašli, neboť rozpouští hleny, a podporují pocení.

Javor stříbrný

V českých luzích a hájích není o javory nouze. Obývají je javor klen, mléč a babyka. Nicméně rekordmanem v přírůstcích je javor stříbrný, původem z východní části Severní Ameriky. U nás dorůstá výšky až 30 metrů, ale ve své domovině zvládne i více. Podobně jako většina rychle rostoucích dřevin dává stříbřitý obr přednost vlhčím půdám a zvládne i trvalé zamokření.

Javor stříbrný má rozložitou řídkou korunu zdobenou tmavě zelenými listy zespodu stříbřitě bílými, které ve větru vytvářejí mihotavé odlesky, díky čemuž jsou na zahradě nepřehlédnutelné a vytvářejí jedinečný kontrast k okolní zeleni. Na podzim se barví do úžasných žlutých tónů.

Dub červený

Na rozdíl od předchozích jmenovaných si tento v dospělosti až 25 metrů vysoký obr poradí i se sušším stanovištěm. Pochází z USA a je jedním z důvodů, proč na podzim do Maine míří tisíce turistů, kteří obdivují zářivě oranžovočervené zbarvení tamních lesů. I u nás je oblíbenou solitérní parkovou dřevinou.

Jeho nevýhodou může být vysoká kyselost spadaných listů, které způsobují takové překyselení půdy, že většina tuzemských rostlin v ní neroste. Při pravidelném odklízení listí tento problém odpadá. 

Katalpa trubačovitá

Pro hrozny bílých květů, které odhalují svou nádheru v raném létě, katalpu nepřehlédnete. Je to takový živý slunečník s rozložitou korunou obsypanou velkými srdčitými listy.

Díky svému atraktivnímu vzhledu a rychlému růstu se tato výrazná dřevina stala velmi oblíbenou v českých parcích a zahradách, i když její původ má kořeny v jižních částech Severní Ameriky. Nicméně u nás velmi dobře prospívá, zvládá mrazy a vyhovují jí sušší podmínky.

Listy katalpy jsou přírodní insekticid, takže odpuzuje hmyz, což je zejména v létě velmi praktické. V dospělosti doroste až 15 metrů, ale velmi dobře snáší řez, kterým lze její výšku snadno usměrňovat.

Zdroj: Dům&Zahrada, zahradkarskaporadna.cz, botany.cz, nelenprozelen.cz, semena.cz

Související články