Díky pravidelnému řezu živého plotu zachováte nejen jeho tvar, ale také podpoříte růst hustých, zdravých a krásně zelených větví. Při stříhání však musíte zohlednit hned několik aspektů.

Co potřebujete, když chcete stříhat živý plot?

Pokud se chystáte ke stříhání živého plotu, připravte si:

Zdroj: Youtube
  • Zahradnické nůžky (případně elektrický nůž),
  • zahradnické rukavice,
  • igelitový pytel na odpadky,
  • provázek a kolíčky (kvůli vyznačení linie při tvarování).

Kdy tvarovat živý plot na zahradě?

Nejvhodnější dobou pro stříhání a tvarování živého plotu je jarní a podzimní období. V této době je počasí mírné, rostliny nejsou suché ani mokré. K rychlým a drobným úpravám však můžete přistoupit kdykoliv během roku.

Při stříhání v únoru, případně na začátku března se vyhnete případným ptačím hnízdům, která by se mohla na jaře v plotech objevit. A teď to nejdůležitější.

Jak tvarovat živý plot?

Určete si tvar živého plotu

Nejprve si rozmyslete, do jakého tvaru budete živý plot upravovat. Bude to koule, kvádr, kužel nebo jiný tvar? Pokud toužíte po rovných liniích, můžete si je vyznačit provázkem, který přichytíte kolíčky.

Zbavte se poškozených větví

Všechny suché či poškozené větve odstraňte. Rostlina bude snáze odolávat proti různým chorobám a škůdcům, nové větve budou zdravější. Celý živý plot bude navíc vypadat lépe.

Začněte zespodu, pracujte rovnoměrně

Živý plot stříhejte zespodu směrem nahoru. V případě kulovitého tvaru stříhejte okraj rostliny do požadovaného tvaru. Kuželovitého tvaru dosáhnete stříháním stran směrem ke středu. Při stříhání se držte vyznačené linie.

Buďte opatrní

Při stříhání držte nůžky ve správném úhlu – měly by být nakloněny pod úhlem směrem od rostliny. Díky tomu nepoškodíte větve. Při tvarování se nedotýkejte zdravých větví, které byste mohli poškodit. Starší větve odstraňujte pravidelně. Při stříhání se snažte vytvořit plynulé křivky, aby plot vypadal přirozeně.

Kvalitní nůžky jsou důležité

V případě stříhání mladých dřevin a výhonů používejte ostré zahradnické nůžky. Vhodné jsou i nůžky na živý plot. Zatímco u menších živých plotů vám budou stačit ruční nůžky, v případě větších ploch můžete vybírat z nůžek elektrických, akumulátorových nebo benzinových. U vysokých živých plotů oceníte teleskopické nůžky na živé ploty.

Zdroj: rhs.org.uk, thisoldhouse.com

Související články