Zahrady v anglickém stylu si nehrají na formálnost, jsou přeplněné barevnými květinami, jedlými rostlinami a živými ploty, které vytvářejí dojem, jako by je sázela sama příroda, a ne ruka zahradníkova.
Tyto zahrady vznikly ve středověku, kdy se chudí obyvatelé s miniaturními pozemky snažili o maximální produkci potravin, proto sázeli všude, kde se dalo. V alžbětinské době se zvýšil blahobyt, což chalupníkům umožnilo pěstovat více květin, ale zvyk sázet rostliny co nejhustěji už zůstal.
V dnešní době obliba anglických venkovských zahrad roste díky elegantnímu skloubení okrasné a užitkové funkce. Zarostlý vzhled těchto výsadeb působí dojmem hojnosti a uvolněnosti a je opakem tradičně pojatých pozemků.
Anglickou zahradu můžete navrhnout téměř na každém pozemku, ať už je velký, nebo malý. Nezapomeňte zahrnout charakteristické prvky tohoto zahradního stylu a nešetřete barvami.
Vyberte si původní rostliny
Pokud chcete vytvořit dojem anglické venkovské zahrady, opřete se o ekosystém lokality, kde žijete. Když navrhnete zahradu s použitím původních rostlin a rostlinných společenstev, která spolu dobře spolupracují a vzájemně se podporují, přilákáte místní opylovače, podpoříte přirozený biotop a podpoříte zdraví půdy. Zjistíte také, že se taková zahrada lépe udržuje a vyžaduje méně vody.
Vrstvěte a získejte strukturu a rozměr
Pokud chcete založit takovou zahradu, je klíčové vrstvit rostliny různých barev a textur. Existuje mnoho možností, protože do zahrady můžete zakomponovat nejen různé květiny, ale také živé ploty a stromy, přičemž ty ovocné mají přednost.
Při plánování zkuste vystoupit ze své komfortní zóny a sesadit květiny a rostliny, které jste si dříve vedle sebe neuměli představit. Tak třeba měsíčky, které obvykle vysazujete spolu s dalšími květinami teplých tónů, zkuste tentokrát dát vedle modré šalvěje, abyste lépe vyvážili barvy, tvary a výšky, které se nacházejí na záhoně.
Tady je tip na několik letniček a trvalek, které jsou pro venkovské zahrady typické:
- Náprstník
- Pivoňky
- Hvozdík vousatý
- Plamenka latnatá
- Topolovka
- Zvonky
- Orlíček
- Zimolez
- Levandule
- Ostrožka
- Růže
- Plaménky
Inspirujte se ve videu:
Nezapomeňte na vertikály
Vedle objemu a textury dodejte vertikální zajímavost pomocí mříží, oblouků, pergol a altánů a vedle nich pak vysázejte popínavé květiny, jako jsou plaménky, pnoucí hortenzie, růže nebo vistárie. Můžete zkusit i pěstování vinné révy na mříži, protože by se nemělo zapomínat na užitkovou funkci.
Náladové prvky
K tomuto nespoutanému zahradnímu stylu patří dramatičnost, proto zvažte začlenění mostů, loubí, studánek a pítek pro ptáky i opylovače, které rozmístíte po celém prostoru.
Nezapomeňte na ptačí budky a lavičky ve skrytých zákoutích, které vás vtáhnou do zahrady a vybídnou k tomu, abyste trávili čas pozorováním ptáků, včel a motýlů. Tyto prvky vnášejí do prostoru romantiku. V celém prostoru můžete umístit drobné prvky, jako jsou rustikální hliněné květináče, pařezy, zvonkohry a zahradní dekorace.
Nezapomeňte na cestičky
Zahradní cestičky jsou základem zahrad inspirovaných anglickým stylem a jejich vytvoření je mnohem snazší, než si možná myslíte. Pro nejúspornější variantu doporučujeme travnaté či štěrkové cestičky, ale můžete vyzkoušet i nášlapné kameny nebo staré cihly. Zajímavost zvýšíte tím, že podél nich vysadíte květiny nebo přidáte solární osvětlení pro večerní procházky.