Červencové vysoké teploty zelenině i ovoci svědčí - rajčata červenají, papriky dozrávají. Plodiny ale potřebují ke svému růstu vodu. A tak je zavlažujte každý den – nejlépe brzy z rána nebo později večer. Voda se tak neodpaří a rostliny ji využijí do poslední kapky. Kromě rajčat a paprik zavlažujte i kořenovou a listovou zeleninu, dýně a cukety.

Rajčata zalévejte jen ke kořenům, vlhkost na listech zvyšuje riziko napadení plísní. Kropení na listy naopak prospívá okurkám, protože zmírňuje riziko napadení sviluškou nebo padlím. Naopak cibuloviny, jako je česnek nebo cibule, už v červenci tolik vody nepotřebují.

Čím vyplnit prázdné záhony?

Prázdná místa po sklizni co nejdříve zaplňte, ať nemá plevel šanci. V červenci je stále čas na hlávkový salát (zvolte odrůdu pro celoroční pěstování), ředkev, tuřín, červenou řepu, kadeřávek, hrášek, keříčkové fazole, čínské zelí, růžičkovou kapustu nebo květák. Pokud se vám nechce pěstovat další várku zeleniny, navršte na prázdné záhony vrstvu mulče (například posečené trávy). 

Pozornost věnujte také bylinkám. U většiny druhů platí, že silnější aroma mají před rozkvětem, pokud se vám urodí bylinek více, neváhejte je usušit nebo zamrazit, vyrobte si například ledové kostky s bylinkami do polévky. 

Další užitečné tipy na pěstování v červenci najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Co dalšího dělat v červenci v zahradě?

Péči potřebuje i zahradní jezírko, zaměřte se především na kvalitu vody, vysoké teploty totiž mají za důsledek rychlý a bujný růst řas. Pokud pěstujete lekníny, odstraňte odkvetlá květenství, rostliny se nebudou vysilovat tvorbou semen. 

V horkých dnech také dostatečně zalévejte a provzdušňujte trávník, nezapomeňte na pravidelné sečení (1× týdně, v opravdu horkých dnech sečení vynechte). 

Zdroj: magazinzahrada.cz, zahradnictvi-flos.cz

Související články