Vytvořit atmosféru středomořské zahrady je snazší, než si myslíte. Navíc je tento design velmi aktuální, protože v očekávání horkých a suchých let je stále důležitější, aby naše zahrady byly odolnější vůči suchu.

Středomořská zahrada překypuje nenáročnými, voňavými a sošnými rostlinami, štěrk a dlažba nahrazují trávníky, nesmí chybět místa k posezení či hrnkové rostliny. Do svých plánů na zahradu inspirovanou azurovým pobřežím začleňte některé nebo všechny tyto prvky, a máte napůl hotovo.  

Středomořské zahradní prvky

Středomořské zahrady se vyznačují specifickými prvky, které se vyvíjely po staletí, aby si lidé žijící ve velmi teplých oblastech mohli odpočinout, uniknout před vedrem a ochladit se.

Nejtypičtější prvky středomořské zahrady:

Stín

Místa, kam se dá uniknout před slunečním žárem, jsou pro středomořskou krajinu nezbytná. Běžným prvkem jsou pergoly - elegantní rozšíření domu, které poskytuje stín a intimní prostor pro venkovní stolování nebo lenošení. Další stínicí prvky představuje nádvoří, veranda, slunečník, markýza nebo velký strom. Otevřené konstrukce umožňují lepší cirkulaci vzduchu a ochlazování.

Voda

Voda je hlavní součástí středomořských zahrad, chladivým protějškem sluncem rozpálené krajiny. Zvuk zurčící fontány či odraz vodní hladiny je uklidňující i osvěžující. Poskytuje útočiště ptákům, užitečnému hmyzu a dalším volně žijícím živočichům. Vodní prvky reprezentují fontány, ptačí lázně, bazény, vodopády nebo mlhoviště.

Venkovní obytné prostory

Pobyt na čerstvém vzduchu je nedílnou součástí středomořského životního stylu. Vytvořte jedno nebo více míst k posezení, kde si můžete vychutnat šálek kávy nebo neformální oběd pod širým nebem. Tyto prostory jsou obvykle umístěny pod stínicími prvky, jako je pergola nebo velký strom. Nábytek může být jednoduchý, třeba lavička nebo židle se stolkem, nebo reprezentativní, jako luxusní venkovní sedací souprava nebo prostorný jídelní set.

Kontejnery, květináče, nádoby

Terakotové hliněné květináče, nádoby a urny jsou klasickými prvky středomořských zahrad. Jsou obvykle nadměrných rozměrů a používají se jako výrazné ústřední body zahrady. Na terasu, schodiště nebo štěrkový plac můžete přidat barvu seskupením menších keramických nebo terakotových nádob, které osázíte pelargoniemi a dalšími letničkami.

Kámen, dlažba a štěrk

Středomořské zahrady na stěny, terasy a cesty využívají materiály, které se vyskytují v přírodě, jako je kámen v teplých odstínech. Štěrk se používá na terasy, cestičky a jako náhrada trávníků, které jsou náročné na vodu. Mozaikové vzory se vytvářejí z kamenných oblázků nebo dlažebních kostek a patří k nejstarším typům dlažby.

Dlažba

Jasně zbarvené glazované dlaždice se složitými vzory se používají k výzdobě schodišť, stěn a teras.

Vůně

Mnoho středomořských rostlin má voňavé listy nebo květy, jak byliny, tak okrasné květiny. Patří mezi ně levandule, rozmarýn, máta, šalvěj, jasmín a zimolez.

Barvy

Protože v jižních oblastech vládne ostré denní světlo, vyniknou tam lépe výrazné a jasné barvy. Typické jsou ty, které se vyskytují v přírodě: kobaltová modř moře, syté zemité tóny terakoty a červenohnědé, či hořčicově žlutá jako ozvěna slunce. Tyto jasné odstíny jsou však používány uvážlivě jako barevné výboje, které jsou zmírněny neutrálními tóny štěrku, kamene a listí.

Rostliny, které patří do středomořsky laděné zahrady

Nemusíte žít v Itálii nebo ve Španělsku, abyste mohli do svých záhonů začlenit bylinky, keře a květiny původem z těchto zemí. Díky nim snadno vytvoříte jedinečnou prázdninovou atmosféru. Nesmí chybět levandule, šalvěj, trávy, drmek a další, níže jmenované:

 • Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) - tato mimozemsky vyhlížející rostlina je skvělá v malých květináčích nebo se plazí po cestičkách na úrovni země.
 • Fenykl červenolistý 'Purpureum' (Foeniculum vulgare 'Purpureum') - krásné zpeřené listy a vysoké nakysle žluté květy jsou pastvou pro včely.
 • Rozchodníkovec nachový 'Purple Emperor' (Hylotelephium telephium 'Purple Emperor') - baculaté tmavě bronzové listy s květy v barvě nachu vyniknou od srpna do října.
 • Dobromysl obecná (Origanum vulgare) - skvělá kompaktní bylina, která vytvoří dobře udržovaný kopeček a hodí se při letním grilování.
 • Šanta (Nepeta ´Six Hills Giant´) - vyšší odrůda šanty kočičí s lila květy a pěknými šedozelenými listy, ze kterých se také připravuje léčivý čaj.
 • Sápa Russelova (Phlomis russeliana) - špičaté listy a dlouhé stonky s citronově žlutými květy vypadají stejně krásně v květu stejně jako semenáčky jako v zimě.
 • Jamovec úzkolistý (Phillyrea angustifolia) - skvělá alternativa k olivovníku, která se pěstuje jako vícekmenný strom, nebo klasický keř.
 • Rozmarýn (Rosmarinus) - typická rostlina jižních zemí, kterou využijete i v kuchyni.
 • Svatolína cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus) - jasně žluté špendlíky na drátovitých stoncích, které se vznášejí nad stříbřitými listy.
 • Čistec vlnatý (Stachys byzantina) - jedná se o nízko rostoucí odrůdu oblíbených „králičích uší“, které skvěle potlačují plevel.
 • Mateřídouška (Thymus) - další skvělý doplněk bylinkové zahrádky s popraškem růžovo-lila květů.
 • Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) - tato nohatá klasika je skvělá pro doplnění výsadby pro výšku i barvu.

Zdroj: homesandgardens.com, gardendesign.com, houseandgarden.co.uk

Související články