Princip správného zavlažování je založen na tom, že zahrada dostává přesně tolik vody, kolik potřebuje, a ve chvíli, kdy ji potřebuje. Důležitá je také kvalita vody, její složení a teplota. Obrovský rozsah možností zavlažování dostupných na trhu začíná ozdobnou konvičkou a končí inteligentními zavlažovacími systémy.

Ty zaslouží nejvíce pozornosti, protože nabízejí široké pole využití. Složitější sofistikované soustavy přinášejí zároveň řadu benefitů. Investice do nich se vrátí ve formě bohatší úrody, kvalitnějšího trávníku, zdravějších rostlin a úspory zdrojů. V neposlední řadě získáte i více času na odpočinek.

Jednoduché, či složité?

Možná vás napadne, že zavlažování pomocí trubiček, které keramickými koncovkami odčerpávají vodu z PET lahve, a podobným zařízením již odzvonilo. Jenže moderní varianty prostších způsobů závlahy obsahují solární systém, a obejdou se tedy bez přípojek elektřiny a vody – například AquaBloom od Gardeny. Sada kombinuje čerpadlo, řídicí jednotku a solární panel, takže stačí k rostlinám v květináčích doma či v nádobách na terase přidat kyblík s vodou a můžete jet v klidu na dovolenou.

Složitější jsou zavlažovací systémy nadzemní, podzemní či kombinované. Například u podzemní zavlažovací hadice lze volit i několik připojení – pro vodní přípojku, výsuvný čtyřplošný zadešťovač, turbínový výsuvný zadešťovač a další nadzemní postřikovače. To vše může koordinovat jednodušší řídicí jednotka, nebo naopak složitější, programovatelná, třeba i na dálkové ovládání.

Jenže jak se zorientovat v tom, co je možné, co je pro vás optimální, jak získat návrh a kolik takové poradenství bude stát? Dobrou zprávou je, že kromě specializovaných společností, které návrh spojují s realizací, lze u některých renomovaných firem získat poradenství či plánek návrhu systému na míru pozemku zdarma.

Podobně jako v jiných oborech se nabízejí také aplikace, kde si plánek a odpovídající výpočet nákladů vytvoříte sami. Vhodnější však je konzultace s odborníky – stačí zaslat fotografie pozemku s přibližnými rozměry a získáte plán řešení. Než se však do plánování pustíte, musíte si zodpovědět základní otázku týkající se zdroje vody.

Kde vzít vodu?

Optimální je využívat srážkovou vodu, která se jednoduše jímá do nadzemních nádrží umístěných přímo pod okapem. Jejich výhoda spočívá ve snadné instalaci, navíc nevyžadují složité úpravy terénu. Na druhou stranu mají omezenou kapacitu a voda se v nich rychle kazí. Finančně i stavebně náročnější variantu představují podzemní sběrné nádrže. Při nedostatku dešťové vody se pomocí řídicí jednotky dají dopouštět z vodovodního řadu.

Zachycenou srážkovou vodou se šetří nejen vodné a stočné. Podstatná je i kvalita vody a její přínos pro zdraví rostlin na zahradě. Dešťová voda na rozdíl od upravené pitné vody neobsahuje fluorid či chlór, a může tak zlepšit zdraví půdy a vitalitu rostlin. Je chudá na soli, proto nezasoluje půdu. Existují rostliny, které jinou než dešťovou vodu nesnášejí – třeba kanadské borůvky. 

Nadzemní nádrže

Kontejnery a sudy k nadzemnímu sběru dešťové vody se nejčastěji instalují přímo k okapovému svodu. Buď se postaví rovnou pod okap, nebo se nainstaluje promyšlenější řešení včetně filtrace a výpustného ventilu. Nejde o složitý systém, instalaci hravě zvládnete svépomocí a následná manipulace bude navíc mnohem jednodušší.

Výběr nadzemní nádrže podléhá kritériím objemu, ceny a designu. Objem se zpravidla odvíjí od množství spotřebované vody pro zálivku zahrady. Menší zahradě nevyžadující pravidelnou závlahu postačí malá nádrž či plastový sud. Jelikož nadzemní nádrž zůstává celou dobu na očích, není od věci zvážit její podobu, na výběr je široká škála od běžných barelů přes designové nádrže po klasické sudy na srážkovou vodu.

Tanky pod zemí

Sofistikovanější variantou pro větší zahrady jsou akumulační nebo retenční nádrže pod zemí, které mohou být z plastu nebo sklolaminátu, svařované a bezešvé. S plastovými tanky se velmi snadno manipuluje, protože jsou lehké. Takže se používají tam, kam se nedostane jeřáb. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete o zavlažování zahrady vědět ještě víc?

  • Ochrana vody v plastových zásobnících
  • Betonové zásobníky a jímky
  • Zavlažovací systémy a příslušenství
  • Chytré zavlažování zahrady
  • Podzemní zavlažovací systémy
  • Jiné druhy zavlažování
  • Dotace na zachycování srážkové vody
  • Příklady různých řešení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v srpnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. července 2024.

Zdroje:

Související články