Jakmile se k zemi začnou snášet první sněhové vločky a teplota se ustálí pod bodem mrazu, začnete přírodu i svou zahradu vidět v jiném světle. Je to příležitost trochu se zastavit a odpočinout si od zahrádkářského shonu, který každému majiteli začíná s prvními březnovými slunečními paprsky a končí většinou až začátkem prosince.
Zimní období je také velká příležitost pro rostliny. I ty si totiž po náročné sezoně potřebují odpočinout. Platí to zejména pro opadavé druhy, které se už dávno nacházejí v hlubokém zimním spánku, z něhož je neprobudí ani náhlé oteplení. Trochu jinak to mají s odpočíváním stálezelené dřeviny, pro které je zima všeobecně náročnější kvůli odparu vody z listů či jehlic, ale i ony svým způsobem odpočívají a vyčkávají na novou sezonu.
Podívejte se na 7 rostlin, kterým zima nevadí:
Velké zahradnické akce vás teď několik měsíců nečekají, o to více si můžete užít vizuální stránku zahrady. Jakmile totiž stromy a keře shodí zelenou oponu, uvidíte vše, co pod ní bylo skryto. V klidu se kochejte a užívejte si každý detail.
Venkovní divadlo
Při plánování zahrady se většina majitelů zaměřuje na jarní a letní období. Při troše štěstí si aspoň trochu vzpomenou na podzim, ve kterém hrají prim opadavé dřeviny s pestrým olistěním. Zimě se většina zahrádkářů tak nějak vyhýbá, jako by na ní nebylo nic zajímavého. Jenže právě v tomto období je důležité vsadit na prvky i rostliny, které během mrazivého počasí předvedou svůj půvab.
Při projektování zahrady se tedy zaměřte na okrasné trávy, v zimě kvetoucí keře a trvalky nebo na rostliny se zajímavou strukturou větví a kůry. Zima pak dostane úplně jinou atmosféru. Ostatně právě tehdy by zahrada měla sloužit jako venkovní divadlo, na které se konečně po dlouhých měsících můžete v klidu důkladně podívat.
Důležitý plán
Ani v této roční době zahradník samozřejmě nespí, ale plánuje. Pokud se teprve chystáte zahradu vybudovat, rovnou si udělejte plán i pro zimní období. Právě během něho vyniknou okrasné trávy, které už na podzim získaly okrové zbarvení. Během námrazy se postarají nejen o vizuální podněty, ale také se při sebemenším vánku rozšumí.
Podobně ostatně fungují stálezelené bambusy, které do zahrady stejně jako jiné neopadavé rostliny vnesou živé zelené odstíny. Chcete-li se dočkat o něco výraznějších barev a se zimním spánkem rostlin se tak úplně smířit nedokážete, vsaďte na rostliny kvetoucí v zimě. Jejich květy sice nebudou tak velkolepé jako u letních či jarních druhů, ale i tak zahřejí při každém pohledu.
Zimu spolehlivě rozjasní široká skupina odrůd vilínů, které mnohdy rozkvétají už v prosinci. Podobnými otužilci jsou kaliny bodnantské ’Dawn’. Kvetou sice hlavně v dubnu a v květnu, ale není nijak zvláštní, když se jejich růžové květy na větvích objeví už v průběhu zimy. Češi ještě stále málo využívají potenciál zimních čemeřic. Právě ty jsou oblíbeným zpestřením teras, balkonů a zahrad v Anglii nebo v Nizozemí. V tuzemsku jsou stále vnímány hlavně jako záhonové trvalky, ale v nádobách na terase se znamenitě uplatní.
Pestrými květy to nekončí
Rostlin kvetoucích v zimě je pomálu, barvy proto zkuste dohnat i jinými způsoby. Výhony v pestrých barvách se pochlubí hlavně dříny, které možná znáte také jako svídy. Dřín krvavý, dřín bílý nebo jejich příbuzný dřín výběžkatý na sebe upozorní nejlépe v početnějších skupinách. Jejich výhony se barví do odstínů hráškově zelené, žluté, růžové, oranžové i červené.
Zahrada v zimě přeje i detailům, které si užijete hlavně při pohledu zblízka. Příjemným bonusem se stanou i stromy s dekorativní borkou. Bříza černá, bělokorá nebo himalájská budou na zimní zahradě za pravé hvězdy. Jejich dekorativní, většinou čistě bílé nebo narůžovělé kmeny uvidíte i na větší dálku. K dalším stromům se zajímavým kabátkem patří velikáni v podání platanu javorolistého, javoru Davidova nebo javoru hrubého. Ostatně oba zmíněné javory bývají výstižně označovány jako pyžamové.
Zima dokáže být neskutečně proměnlivá. Po blátivých a mlhavých dnech mile překvapí ranní námraza prosvícená sluncem i lehký sněhový poprašek. V tu chvíli vyniknou lehké listy trav, zajímavé semeníky trvalek nebo výhony keřů, kterých byste si jinak možná ani nevšimli.
Lucie Peukertová
Ptačí lákadla
Přezimující ptáci jsou právě teď hodně aktivní, protože si v náročném období musejí najít vydatnou potravu. Možná ji najdou i u vás na zahradě. Velkým lákadlem jsou pro ně keře s plody, které drží na větvích až do ledna, nebo suché semeníky trvalek plné semínek.
Aby hravé divadlo s opeřenými herci stálo za to, určitě jim dopřejte i lojové krmivo nebo směs semínek a ořechů, zima vám pak rozhodně nepřijde ospalá. Spolehlivým magnetem pro ptáky bude i v tomto období voda. Pokud tedy udržujete nezamrzlou hladinu jezírka, bude fungovat jako přírodní pítko.
Rostliny pro nejkrásnější zimu
Dřeviny s pestrými výhony:
- dřín bílý (Cornus alba)
- dřín krvavý (Cornus sanguinea)
- dřín výběžkatý (Cornus stolonifera)
Stromy s okrasnou kůrou:
- bříza bělokorá (Betula pendula)
- bříza černá (Betula nigra)
- bříza čínská (Betula albosinensis)
- bříza himalájská (Betula utilis ’Doorenbos’)
- javor Davidův (Acer davidii)
- javor hrubý (Acer grosseri)
- platan javorolistý (Platanus acerifolia)
Rozkvetou i pod sněhovou peřinou:
- čemeřice černá (Helleborus niger) – doba květu XII-III
- kalina bodnantská ’Dawn’ (Viburnum x bodnantense) – doba květu I-V
- jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) – doba květu od II
- vilíny (Hamamelis) – doba květu XII-IV
- vřesovec pleťový (Erica carnea) – poupata celou zimu, doba květu od III
Tak trochu jiný relax
Byla by velká škoda, kdybyste na zahradě netrávili tolik času jako v jiných měsících, pobyt na čerstvém vzduchu může být i během chladných dnů skvělým relaxem. Třeba vaření pod modrou oblohou se nemusíte oddávat jen v létě. I v zimě se dá skvěle grilovat nebo si v kotlíku uvařit gulášovou či dýňovou polévku. Uvidíte, jak vás vystoupení ze zaběhnutého stereotypu osvěží.
Zahrada skýtá i jiné možnosti než jen ty, které souvisejí s plným žaludkem. Každý, kdo má jezírko, se totiž může pustit do otužování. O jeho nesporných výhodách se určitě není potřeba podrobněji zmiňovat, jezírko pak ke koupání může sloužit celoročně.
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 1/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada