Vytvoření zahrady, která poslouží jako domov pro zvířata, kterým se bude vaše pomoc v zimě hodit, je jednoduché, ale efektivní. Zajímá vás, jak vytvořit útočiště, které zvířata ocení? Pak pokračujte ve čtení.

Kousek zahrady nechte žít vlastním životem

Podívejte se, jak postavit ptačí budku:

Zdroj: Youtube

Pokud máte tu možnost, nechte část zahrady, aby žila vlastním životem. Přestaňte ji udržovat. Spadané listí, větvičky, ale i odumřelá vegetace skvěle poslouží všem ježkům, plchům, ale i dalším zvířátkům. Na zahradě najdete také hmyz, kterým se budou živit ježci a ptáci.

Vytvořte úkryt pro ježky

Ptáte se, jak vytvořit úkryt pro ježky? Bude vám stačit hromádka dřeva – zapojte do procesu děti a vyrobte z něj domeček. Ježci zde budou moct přespat a schovávat se před chladem. Místo, kam domeček umístíte, by mělo být klidné a nerušené. Ježkům se bude líbit i poblíž kompostu.

Postavte ptačí budku

Vytvořte ptačí budku a zavěste ji na severní či východní stranu tak, aby byla chráněna před přímým slunečním svitem a větrem. Ptačí budka musí být mimo dosah koček a veverek, které by ptákům mohly ublížit. Ideální výška pro její umístění je kolem 2 metrů.

Co se zahradním jezírkem?

V případě hlubších zahradních jezírek je můžete nechat přes zimu odkrytá. Stanou se tak zdrojem pitné vody pro ptáky, ale i různý hmyz, jímž se ptáci živí. Díky pitnému režimu mají ptáci peří v dobrém stavu – peří obalené oleji jim pomůže udržet teplo.

Zdroj: audubon.org, gardenersworld.com

Související články