Již dlouho obdivujete zahradní jezírko na cizí zahradě? Pak je nejvyšší čas vytvořit si své vlastní. Je to naprosto jednoduché. Nejdůležitější je najít vhodné místo, kde se jezírko bude krásně vyjímat a zároveň bude pro něj dostatek prostoru. 

Ujasněte si také, k čemu vlastně jezírko na své zahradě chcete. Má být jen součástí příjemného zákoutí pro relaxaci, nebo se v něm chcete i koupat? Přemýšlíte, že v něm budete chovat ryby, nebo toužíte, aby vaši zahradu zdobily romantické lekníny a jiné vodní rostliny? 

Předně „zmapujte“ terén a rozlohu zahrady. Nejčastěji se dnes staví jezírka kolem 50 m³, která poskytují dost místa i pro koupání. Ale nezapomeňte, že jezírko kolem sebe potřebuje i nějaký prostor na rostliny u břehů, na manipulaci při údržbě apod. I od toho se bude odvíjet velikost, tvar a umístění vašeho jezírka. 

Do úvahy vezměte i okolí budoucího jezírka – vzrostlé stromy a keře budou poskytovat stín, ale také zanášet jezírko listím, volné prostranství na přímém slunci je zase příjemné v létě na koupání, ale slunce vodu hodně ohřívá, což nemusí vyhovovat rybám ani rostlinám. Navíc v teplé vodě se rychle množí řasy a sinice. 

Přímé slunce by mělo na jezírko jít jen asi 6 hodin denně. Nedoporučuje se také umisťovat jezírka k plotu pozemku, aby neobtěžovala sousedy, ani k prudkým terénním zlomům, kde by hrozilo utržení svahu.

Podívejte se, jak vystavět zahradní jezírko, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak na vodní rostliny a dekorace

Jezírko určitě doplňte zahradními dekoracemi a vodními rostlinami. Velmi pěkné dekorace představují kameny. Z velkých kamenů můžete sestavit nápadité kaskády, zídky či ostrůvky, říční oblázky (kačírek) jsou zase vhodné na přechodové zóny, brouzdaliště nebo na okraje jezírka.

Jsou ale i jiné dekorace, po nichž můžete sáhnout, jako jsou různé sošky, stromky, mostky nebo mola a samozřejmě i lavičky. Pohrát si můžete rovněž s cestičkami, které k jezírku vedou, a vytvořit tak na zahradě zajímavý prvek.

Zdroj: drevostavitel.cz, mall.cz

Související články