Proměna trávníku v pastvinu pro hmyz
Anglický trávník bez jediné chybičky se stává minulostí, je totiž náročný na údržbu, zalévání i hnojení a přitom vlastně jde o mrtvou plochu, kde se ničemu živému nedaří. Sečením na vysoko a omezením hnojení je přeměňován na tzv. jedlý trávník, do něhož se stěhují sedmikrásky, jetel a další květena, která nabízí potravu pro hmyz.
Rozsáhlé zelené plochy se zmenšují a na jejich místě se objevují trvalkové záhony, keře a stromy. Tradiční květiny jako růže, hortenzie, cesmína a šeřík se vrací do zahrad. Jejich růžové, fialové a bílé květy ladí s romantickým bílým plotem a štěrkovými nebo cihlovými chodníky.
Kryté sezení pro kýžený stín
Každá moderní zahrada potřebuje prostor, který nabídne ochranu před sluncem či deštěm. Pergola je tedy nezbytnost. I v malých zahradách lze vyřešit problém s nedostatkem místa pro posezení tím, že krytou plochu přisadíme k domu.
S přístupem do obývacího pokoje v teplých měsících rozšíří plochu domu o další místnost. Samostatný vstup z terasy do kuchyně je zase praktický pro venkovní stolování a ocení ho hlavně ti, kteří se starají o přísun proviantu a následný úklid.
Při stavbě pergoly či altánu je nutné myslet na dobré zastínění míst, kde budete odpočívat. Plechová střecha promění v horkých dnech kryté posezení v horkou pec, a proto se stále více používá zateplení střechy, což může snížit teplotu pod pergolou až o 10 stupňů ve srovnání s klasickou plechovou krytinou.
Oblíbené jsou i tzv. bioklimatické pergoly s pohyblivými lamelami (nejen) na střeše. Lze je nastavit tak, aby vytvořily plnou střechu (či stěnu), nebo částečným sklopením pouze stínily, ale zároveň umožnily proudění vzduchu.
Pro klid a soukromí můžeme kolem pergoly vysázet keře, které zabrání průniku slunečních paprsků zejména v poledne a odpoledne. Rostliny také velmi dobře tlumí zvuk, a tak sousedi neuslyší, o čem se bavíte. Boční stěny pergoly lze také vyřešit sklápěcími lamelami nebo jiným závěsným systémem, kam lze umístit květináče a osvětlení.
Moderní a designové výplně v kovovém nebo dřevěném provedení mohou poskytnout soukromí a zajímavý vizuální prvek. Plné stěny mezi sloupy pergoly lze doplnit omítkou v barvě, která ladí s okolním prostředím a domem.
Moderní systémy umožňují individuální stavbu altánů, zahradních domečků nebo pergol na míru. Materiály jako pozinkovaná ocel vydrží léta a nevyžadují častou údržbu. Povrch pergol je odolný vůči povětrnostním vlivům a UV stabilní, což znamená, že není potřeba pravidelně obnovovat nátěr. Tyto moderní designy se vkusně a harmonicky zapojují do prostředí zahrady, aniž by působily příliš výrazně či výstředně.
Zahrada pro Terezu Kostkovou
Návrat přírodních materiálů
Umělohmotný nábytek již není na pořadu dne. Preferovány jsou přírodní materiály, jako je dřevo nebo ratan. Takový nábytek nejenže poskytuje pohodlí a je snadno udržovatelný, ale také nabízí dostatek prostoru pro uložení věcí díky důmyslně umístěným odkládacím prostorům.
Podlahy pod pergolou jsou navrženy s přírodním nádechem, mohou být vyrobeny z kamene, pohledového betonu nebo velkoformátové dlažby. Klíčové je zajistit, aby povrch neklouzal, byl snadno udržovatelný a vizuálně ladil s okolím pergoly, domem a zbytkem zahrady.
V blízkosti altánu nebo pergoly je v moderní zahradě vhodné umístit gril nebo ohniště. Pokud to prostor dovoluje, je ideální mít obojí. Pro použití pergoly či altánu i v chladnějších dnech je lze doplnit terasovými ohřívači. Moderní design a možnost vytápění ekologickými dřevěnými peletami nahrazují robustní a nebezpečné plynové ohřívače.
Přírodní zahrady jsou trendem
Zahrada se stává klíčovým prostředím pro udržování vysoké kvality životního prostředí. Majitelé, kteří jsou si toho vědomi, volí rostliny a květiny, které nejen poskytují potravu pro opylovače, ale také přispívají k biodiverzitě.
Zahradní jezírka jsou považována za efektivní využití prostoru a vody, která se stává stále vzácnějším zdrojem. Jsou zdrojem vody pro opeřence, obojživelníky či hmyz. Nemáte-li místo na jezírko, pořiďte opeřeným přátelům napajedla, kde najdou vodu, když jí je nedostatek.
Rostliny, keře a stromy, které nabízejí ptákům vhodné prostředí po celý rok a přitahují různé druhy hmyzu, jsou vítány. Zvuk ptáků se ozývá na zahradě od jara do podzimu, a v zimě jim poskytuje úkryt a potravu. Během teplých dnů jsou zahrady plné motýlů, včel a dalšího hmyzu, což je známkou kvalitního životního prostředí.
Zdroj: gardendesign.com