Určitě jsme se někdy při zalévání dopustili prohřešků, ze kterých se rostliny dlouho vzpamatovávaly. Ale všichni se učíme a zahradničení je koneckonců plné pokusů a omylů.  Abyste našli správnou cestu, připravili jsme tento seznam nejčastějších chyb při zalévání, abyste to příště dělali jen a jen správně.

Příliš mnoho zálivky

Přelévání se často děje z dobrých úmyslů a touhy udržet rostliny v kondici, ale má za následek mnoho problémů, například podporuje houbové choroby, a také může způsobit hnilobu kořenů, protože je přebytečná vlhkost může dusit.

Někdy je těžké poznat, zda už rostliny potřebují zalít. Proto je důležitá znalost rostlin, zejména jejich požadavků na vláhu. Některým rostlinám svědčí „vlhké nohy“, zatímco jiné potřebují, aby mezi zálivkami půda kolem nich vyschla. Žádným rostlinám (vyjma bahenních) však nebude vyhovovat podmáčená půda.

Dobrým trikem, zejména pro kontejnerové zahrady, je zkontrolovat úroveň vlhkosti tím, že zastrčíte prst do půdy. Pokud je dva centimetry pod povrchem vlhká a chladná, můžete konve nechat v kůlně.

Jak zapojit kapkovou závlahu:

Zdroj: Youtube

Zalévání listů

Směřujte vodu tam, kde je nejvíce potřeba - ke kořenům. Mnoho zahradníků si ulehčuje práci tím, že zalévá pomocí hadice shora a kropí celou rostlinu. Tím ale přichází o mnoho cenné vody, která se stihne odpařit ještě předtím, než se dostane do půdy. Pokud se zem neprolije dostatečně do hloubky, rostliny mají tendenci vytvářet povrchové kořeny, čímž se snižuje jejich odolnost vůči suchu. Naopak s hlubokým kořenovým systémem rostliny dosáhnou na vodu ukrytou ve spodních částech půdy.  

Mokré listy mohou vést k tvorbě houbových chorob, protože tyto patogeny milují vlhko. Pokud postříkáte listy při zalévání během nejteplejších částí dne, může to způsobit popálení zelených částí rostlin či květů.

Vždy se proto snažte zalévat ke kořenům, ať se voda dostane přímo tam, kde je nejvíc potřeba, a nedochází k plýtvání. Vezměte si proto konev, nebo raději než kropicí hadici použijte kapkovou závlahu.

Zalévání přes den

Pravděpodobně už jste slyšeli, že nejlepší částí dne na zalévání je brzy ráno nebo večer. Ale víte, jaký to má dopad na zdraví vašich rostlin?

Pokud zaléváte v žáru poledního nebo odpoledního slunce, může se většina vody vypařit dříve, než se dostane ke kořenům rostliny. A jak je uvedeno výše, zalévání za plného slunce je schopné spálit listy.

Nejlepší denní doba pro zalévání je ráno, kdy je chladněji, a tak má voda dostatek času vsáknout se, což snižuje odpařování. Jakákoli voda, která se dostane na listy, má čas uschnout.

Večer je také dobrá doba na to, dát rostlinám pít. Ale v tom případě se vyhněte zálivce na listy, protože přes noc by se na nich mohly rozvinout houbové choroby.   

Opomenutí mulčování

Mulčování nejenže potlačuje růst plevelů, ale hlavně při zavlažování pomáhá udržet půdu déle vlhkou. Rozprostření vrstvy mulče po důkladné zálivce sníží odpar, pomáhá udržet chladnější teplotu půdy, a tak se v zemi udrží více vlhkosti.

Mezi běžné mulčovací materiály patří kompost, suché listí, drcená kůra, štěrk a posečená tráva bez semen.

Zalévání pouze po povrchu

Zalévejte méně často, ale důkladně. Tím rostliny povzbudíte k vytvoření hlubšího a silnějšího kořenového systému. Pokud provlhčujete pouze svrchní část půdy, rostliny si vytvoří mělký kořenový systém, a tak budou méně odolné v suchých obdobích.

Navíc povrchovým zavlažováním můžete ztratit až 50 % cenné tekutiny tím, že se odpaří. Takže časté zalévaní je méně efektivní, a rostliny jsou díky tomu náchylnější k suchu.

Zalévání vodou z kohoutku

I když to není vždy možné, je lepší zalévat rostliny přírodní dešťovou vodou než vodou z vodovodního řadu. Druhou nejlepší možností je pak studniční voda. Dešťová voda má ideální pH, a proto se doporučuje shromažďovat ji jako součást ekologicky šetrné zahrady.

Voda z vodovodu může obsahovat chemikálie, jako je chlór a fluor, které mohou být pro některé rostliny škodlivé, a také mohou zvýšit pH půdy. Pokud nemáte jinou možnost než použít kohoutkovou vodu, nechte ji přes noc odstát, protože vyprchá chlór a taky bude teplejší, za což vám budou rostliny vděčné.

Zdroj: homesandgardens.com, thespruce.com

Související články