Po více než dvouleté rekonstrukci se letos znovu otevřela terasovitá zahrada u zámku v Lysicích. Její podoba se vrátila do konce 19. století a zdá se, že stejně jako tenkrát bude patřit mezi nejproslulejší zámecké zahrady na Moravě. Vznikala od 16. století jako doplněk vodní tvrze. Tu posléze nahradil zámek a změnila se i zahrada, v 18. století jí přibyla horní terasa.

Další změny se odehrály v 19. století, kdy lysické panství a zámek vlastnil hraběcí rod Dubských. „Místní stavitel Kajetán Vašíček navrhl velkou část úprav, včetně jedinečné sloupové kolonády s krytou dřevěnou pergolou ve střední části zahrady. Klasicistní kolonáda v této podobě, tedy s východem z interiéru zámku z druhého nadzemního patra, není jinde známá. Kajetán Vašíček také zjednodušil zazimování fíkovny, jediné dochované stavby tohoto typu u nás. Má posuvnou střechu na kolejnicích, kterou může ovládat pouze jeden člověk,“ pojmenovává hlavní rarity kastelánka zámku Martina Rudolfová.

Ojedinělost terasovité zahrady podpořilo mnoho rostlin i ornamentálních záhonů, treláže na terasových a ohradních zdech i drobné stavby jako včelín, altán nebo umělá jeskyně zvaná grotta. Zahrada zabírá pouhých 1,5 hektaru, ale návštěvníky uchvátí svou členitostí a zachovalostí – základní rozvržení se od dob barokní úpravy zásadně nezměnilo.

Náročná proměna

Ve 20. století byla zámecká zahrada zjednodušena a v roce 2021 začala rekonstrukce. Hlavním důvodem byl havarijní stav některých ohradních a terasových zdí, zídek, schodišť a zděných sloupů kolonády a také nedostatek vody pro zalévání i do kašen, původní zdroj totiž vysychal. Bylo potřeba změnit vše, jak zahradnictví, oranžerii a unikátní fíkovnu nacházející se vlevo od zámku, tak tři terasy situované vpravo v různých výškách.

Ve středním parteru vznikla takzvaná špalírová zahrada, u horní terasy zase kapucínka zakládaná po vzoru menších italských kapucínských zahrad. Právě kapucínku si kastelánka nejvíce oblíbila. Je totiž krásně barevná, komorní a z výšky na ni dohlížejí stoleté lípy.

„Nejsložitější a nejnákladnější bylo technické zajištění vody kvůli různým výškovým úrovním teras. Nově máme retenční nádrže, které jímají vodu ze střech kolonády a zámku, a také nový vrt. Vodárna míchá vodu z vrtu s tou z retenčních nádrží, aby rostlinám vyhovovala teplota závlahy. Automaticky ji programuje počítač a ovládá hlavní zahradník pomocí mobilního telefonu,“ vysvětluje Martina Rudolfová.

Květin nepočítaně

Zahradu nově zdobí například hortenzie a azalky či sasanky. Centrální terasu osvěžují tisy, habry a stromkové plnokvěté růže, které patří mezi odrůdy vyšlechtěné před rokem 1920. Geometricky pravidelně členěné záhony lemují plůtky z tisu.

Za zmínku stojí také dračíky v několika velikostech a barevnostech nebo citrusovníky, vavříny obecné a další květiny a stromky i v nádobách sestavených do takzvaných ranžírunků. Muškátů je tu sedm set a voskovek dobré dva tisíce. Autoři mysleli na to, aby na zahradě stále něco kvetlo. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o krásné zahradě v Lysicích dozvědět ještě víc

  • Druhy a stáří stromů a historických dřevin
  • Sochy a dřevěné prvky
  • Rekonstrukce nádob na květiny
  • Obnova a umístění fíkovny
  • Další zajímavosti

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.

Zdroje:

Související články