Květy zběhovce plazivého (Ajuga reptans) jsou obvykle tmavě modré, ale existují i odrůdy v barvách od světle modré přes jasně modrou, fialovou, bílou a růžovou. Listy bývají tmavě zelené, ale v závislosti na odrůdě mohou být i sytě červené, bronzové nebo vínové.

Zběhovec je všestranná rostlina, kterou lze použít v nádobách i k pokrytí půdy na obtížně přístupných místech, jako jsou břehy, stinná zákoutí nebo místa pod keři a stromy. Skvělou službu udělá i na skalkách, nebo jako náhrada trávníku.

Druhá část latinského názvu - „reptans“ - znamená plazivý a je pravdou, že zběhovec se velmi rád rozrůstá. Takže pokud chcete zabránit tomu, aby rostlina plně ovládla své okolí, dobře si rozmyslete, kam ji umístíte. Případně ji ohraďte nějakou překážkou či lemem, aby nemohla uniknout do trávníku nebo tam, kde ji nechcete mít. Výhodou jejího rychlého rozrůstání však může být, že zakryje mezery na okrajích záhonů a udusí případný plevel.

Nejlépe vypadá v přední části výsadby, kde tvoří kontrast k vyšším rostlinám, jako jsou okrasné trávy a kakosty, nebo se vysazuje vedle časně kvetoucích trvalek či cibulovin.

Léčivé účinky zběhovce

Jde o významnou léčivku, která se sušená užívá jako čaj nebo v čajových směsích. Od dubna do července se sbírá kvetoucí nať.

Pomáhá při:

  • zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu nebo chrapotu,
  • pomůže při nemocných hlasivkách,
  • příznivě působí na trávení,
  • podporuje tvorbu žluči,
  • léčí ztvrdlá játra,
  • posiluje látkovou výměnu,
  • podporuje tvorbu žluči,
  • používá se k překonání kocoviny,
  • zastavuje krvácení.
Zdroj: Youtube

Zběhovec si libuje v polostínu

Vysazujte ho na jaře nebo na podzim do vlhké, ale dobře propustné půdy. Kontejnerové rostliny můžete dávat do půdy během celého vegetačního období, ale dokud řádně nezakoření, dopřejte jim pravidelnou zálivku. Pokud se zběhovec přemnoží, můžete na jaře či na podzim rozdělit trsy a rozsadit ho.

Vyberte místo v polostínu či stínu, ale některé odrůdy snášejí i plné slunce. Barva listů bude nejzářivější, pokud na ně budou dopadat sluneční paprsky alespoň 3 až 4 hodiny denně. Zběhovec snáší širokou škálu půd, ale dává přednost půdám s mírně kyselým pH 4,5 až 6,5. Má rád dobře propustnou zeminu, takže v těžších půdách je nezbytná drenáž, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Pro výsadbu do nádob použijte kvalitní univerzální směs pro pěstování v květináčích.

Místo výsadby nakypřete a doplňte kompostem. Vykopejte jamku o něco širší a hlubší než původní květináč. Vyjměte rostlinu z kontejneru a rozvolněte kořeny, aby lépe zakořenily. Umístěte rostlinu do jámy tak, aby vrchol kořenového balu byl v rovině nebo mírně výše než okolní půda. Doplňte zeminu, jemně ji utužte, abyste odstranili vzduchové kapsy, a důkladně zalijte.

Osazujete-li větší plochu, rostliny umístěte 12 až 18 cm od sebe. Zamulčujte tenkou vrstvou kompostu nebo jiné organické hmoty, abyste potlačili plevel a udrželi vláhu.

Péče o zběhovec je snadná

Na výživu není náročný, pouze pokud máte velmi chudou zeminu, dopřejte mu z jara dávku postupně se uvolňujícího hnojiva. Ani se zálivkou si nemusíte dělat starosti, zběhovec velmi dobře zvládá sucho. Pouze po výsadbě je nutné udržovat půdu kolem vlhkou.

Budete-li pravidelně odstraňovat odkvetlé klasy s květy, bude vám dělat radost dlouhou dobu, některé kultivary vydrží kvést až do konce léta. Používáte-li zběhovce jako náhradu trávníku, můžete je přejet sekačkou s vysokým nastavením.

Zdroj: gardendesign.com, gardenersworld.com, rozhlas.cz

Související články