Při pěstování v interiéru tyto teplomilné trvalky (Chlorophytum comosum) přežijí i méně ideální podmínky. Ale podaří-li se vám věrně napodobit jejich původní tropické prostředí tím, že jim poskytnete teplý a vlhký vzduch, jsou naprosto neodolatelné.

Zelenec vyrůstá v růžice štíhlých, jemně klenutých listů, které mohou být dlouhé přibližně 12 až 18 cm v barvě zelené nebo zelenobílé, pruhované.

Dospělé rostliny pravidelně vysílají dlouhé stonky, které nesou malé hvězdicovité květy. Pokud jsou oplodněny, vytvoří se z nich malé plody. Jakmile květy opadají, objeví se na jejich místě drobné rostlinky. Lze je odstřihnout a vysadit, což představuje asi nejjednodušší způsob rozmnožování.

Zavěsit, nebo postavit?

Obojí. Díky kaskádovitému charakteru listů se zelenec často pěstuje v závěsných nádobách. Skvěle vypadají při pěstování na sloupech. Pokud jejich květináč umístíte na polici nebo stůl, dbejte na to, aby se dlouhé listy nemačkaly a dlouhé stonky s novými rostlinkami pěstební nádobu nepřevrátily.

Vše o pěstování zelence:

Zdroj: Youtube

Jak pečovat o zelenec?

Péče o tuhle pokojovku je opravdu snadná, ale pro zajištění zdraví a vitality si trochu pozornosti zaslouží.

  • Světlo: Zelence prospívají na jasném, nepřímém světle. Nevystavujte je přímému slunečnímu záření, které by mohlo spálit jejich listy. Snesou i horší světelné podmínky, ale jejich růst se může zpomalit.
  • Zalévání: Před zaléváním nechte vždy vrchní dva centimetry půdy vyschnout. Zalévejte důkladně a dbejte na to, aby voda odtékala do podmisky. Přemokření může vést k hnilobě kořenů.
  • Vlhkost: Ocení vyšší vzdušnou vlhkost, ale dokážou se přizpůsobit suššímu prostředí vytápěného bytu. Pokud si všimnete hnědých špiček na listech, znamená to, že je vzduch příliš suchý.
  • Teplota: Zelenec upřednostňuje průměrnou pokojovou teplotu 15-24 °C. V noci snese o něco nižší teploty.
  • Hnojení: Během vegetačního období (na jaře a v létě) přihnojujte vyváženými, ve vodě rozpustnými hnojivy každé 2-4 týdny. 

Jak přesazovat?

Přesazování je nutné, když rostlina přeroste svou současnou nádobu. Můžete také jednotlivě vysazovat mladé rostlinky, které oddělíte od mateřské.

  • Zvolte o něco větší květináč s drenážními otvory. Ideální je o 1-2 cm větší průměr. Dejte cca 2 cm vysokou drenážní vrstvu ze štěrku, nebo keramzitu, kterou překryjte vrstvou substrátu.
  • Rostlinu opatrně vyjměte ze stávajícího květníku a dávejte pozor na kořeny.
  • Umístěte přesazovanou rostlinu a zasypte ji dalším substrátem tak, aby rostlina seděla ve stejné hloubce jako předtím.
  • Nakonec důkladně zalijte.
  • Šťastné pěstování!

Zdroj: Dům a zahrada, happyhouseplants.co.uk, thespruce.com, betweentwothorns.com

Související články