Existuje celá řada praktických pomůcek, které pomáhají rozbít led v zimě na zahradě, jak vysvětlujeme v článku. Je to vhodné hlavně pro jezírka a malé vodní nádrže včetně těch, co slouží jako pítka pro zvířata.
Ale když není velká zima, klíčem k ochraně nejen zahradních jezírek se stanou tenisáky. Nabízí 2 v 1: pomůžou zabránit zamrzání vody, a tím zajistit přístup k pitné vodě pro volně žijící zvířata a ptáky, a ještě přispívají ke kvalitě vody.
Další trik, jak zabránit úplnému zamrznutí jezírka, když nemáte žádnou techniku po ruce, najdete tady:
Proč házet tenisáky do vody
Když nejsou velké mrazy, jen mírná zima, k rozbíjení ledu v zahradním jezírku nepotřebujete nic extra. V tomto případě poslouží tenisové míčky. Právě tenisáky podle neziskové nevládní organizace na ochranu zvířat RSPCA dokážou zabránit tvoření ledu na malých vodních hladinách. Stačí naházet například do zahradního jezírka pár tenisáků, které se budou po hladině pohupovat, a zvířata včetně veverek nebo ptáků se dostanou ke zdroji vody.
Když máte jezírko s rybami
Aby ryby, které lze ponechat v zahradním jezírku celoročně, přežily zimu, je třeba zabránit trvalému tvoření ledu na vodní hladině. Respektive je nutné led rozbíjet. Podle typu a velikosti jezírka se využívají topná tělesa s plovákem, případně i s rozmrazovačem na plováku. U větších vodních ploch poslouží vzduchový kompresor. Ale když nebudou velké mrazy, klidně zkuste trik s tenisáky.
Další 2 užitečné triky
- Proti zamrzání jezírka do jisté míry pomáhají samotné vodní rostliny vysazené na jeho okrajích jako například rákosy. Když se hýbou ve větru, trochu čeří vodní hladinu.
- Pokud se ale stane, že jezírko zamrzne, využijte osvědčený trik našich babiček. Na led postavte hrnec s hodně horkou vodou, díky němu se v ledu vytvoří díra. Pro ryby je to příjemnější, než kdybyste vařící vodu nalili na led, tím byste jim mohli ublížit. A také je to mnohem lepší než v ledu vysekat díru, což stresuje jak vás, tak ryby.
Nejde jen o samotné zamrzání
Umožnit zvířatům přístup k vodě i v zimě je chvályhodné. Současně je však třeba myslet na kvalitu vody v zahradním jezírku rovněž s ohledem na rybičky. A právě tomu pomáhá rozrušování ledu na hladině zahradního jezírka. Tím podporujete jak dostatečné množství kyslíku, tak odvětrávání kalových plynů.