Jakmile se k zemi začnou snášet první sněhové vločky a teplota se ustálí pod bodem mrazu, začnete přírodu i svou zahradu vidět v jiném světle. Je to příležitost trochu se zastavit a odpočinout si od zahrádkářského shonu, který každému majiteli začíná s prvními březnovými slunečními paprsky a končí většinou až začátkem prosince.

Zimní období je také velká příležitost pro rostliny. I ty si totiž po náročné sezoně potřebují odpočinout. Platí to zejména pro opadavé druhy, které se už dávno nacházejí v hlubokém zimním spánku, z něhož je neprobudí ani náhlé oteplení. Trochu jinak to mají s odpočíváním stálezelené dřeviny, pro které je zima všeobecně náročnější kvůli odparu vody z listů či jehlic, ale i ony svým způsobem odpočívají a vyčkávají na novou sezonu.

Venkovní divadlo

Při plánování zahrady se většina majitelů zaměřuje na jarní a letní období. Při troše štěstí si aspoň trochu vzpomenou na podzim, ve kterém hrají prim opadavé dřeviny s pestrým olistěním. Zimě se většina zahrádkářů tak nějak vyhýbá, jako by na ní nebylo nic zajímavého. Jenže právě v tomto období je důležité vsadit na prvky i rostliny, které během mrazivého počasí předvedou svůj půvab.

Při projektování zahrady se tedy zaměřte na okrasné trávy, v zimě kvetoucí keře a trvalky nebo na rostliny se zajímavou strukturou větví a kůry. Zima pak dostane úplně jinou atmosféru. Ostatně právě tehdy by zahrada měla sloužit jako venkovní divadlo, na které se konečně po dlouhých měsících můžete v klidu důkladně podívat.

Důležitý plán

Ani v této roční době zahradník samozřejmě nespí, ale plánuje. Pokud se teprve chystáte zahradu vybudovat, rovnou si udělejte plán i pro zimní období. Právě během něho vyniknou okrasné trávy, které už na podzim získaly okrové zbarvení. Během námrazy se postarají nejen o vizuální podněty, ale také se při sebemenším vánku rozšumí.

Podobně ostatně fungují stálezelené bambusy, které do zahrady stejně jako jiné neopadavé rostliny vnesou živé zelené odstíny. Chcete-li se dočkat o něco výraznějších barev a se zimním spánkem rostlin se tak úplně smířit nedokážete, vsaďte na rostliny kvetoucí v zimě. Jejich květy sice nebudou tak velkolepé jako u letních či jarních druhů, ale i tak zahřejí při každém pohledu.

Pestrými květy to nekončí

Rostlin kvetoucích v zimě je pomálu, barvy proto zkuste dohnat i jinými způsoby. Výhony v pestrých barvách se pochlubí hlavně dříny, které možná znáte také jako svídy. Dřín krvavý, dřín bílý nebo jejich příbuzný dřín výběžkatý na sebe upozorní nejlépe v početnějších skupinách. Jejich výhony se barví do odstínů hráškově zelené, žluté, růžové, oranžové i červené.

Ptačí lákadla

Přezimující ptáci jsou právě teď hodně aktivní, protože si v náročném období musejí najít vydatnou potravu. Možná ji najdou i u vás na zahradě. Velkým lákadlem jsou pro ně keře s plody, které drží na větvích až do ledna, nebo suché semeníky trvalek plné semínek. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o zimních krásách na zahradě dozvědět ještě víc?

  • Rostliny pro nejkrásnější zimu na zahradě
  • Co rozkvete i pod sněhovou peřinou
  • Otužilci mezi rostlinami
  • Stromy s dekorativní borkou
  • Jak si užít odpočinek na zahradě
  • Vaření, grilování a otužování

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v lednovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 14. prosince.

Zdroj: Dům&Zahrada