Jak se bránit klíšťatům


Autor: Shutterstock.com
Krásný víkend znamená výlety do přírody a spousty klíšťat přisátých na vás a na psích miláčcích. Jak se klíšťatům bránit a co dělat, když už se do vás zakousne?
1. Prevence
Klíšťata číhají téměř všude, i když ne všechna jsou infikovaná nemocemi, jako je borelióza nebo encefalitida. Takže pokud se do vás klíště zakousne, nemusí okamžitě znamenat nákazu. Přesto se vyplatí vytvořit si ochranný val v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.
Očkuje se v zimě, takže teď už to nestihnete. Na příští rok byste se ale očkovat měli, a neodkládejte to. Musí se přeočkovávat třikrát, aby vakcína měla účinek. Bohužel proti lymeské borelióze očkovací látka neexistuje.
2. Odhánějte je
Autor: Shutterstock.com
Používejte repelenty, hlavně na nohy. Od kolen dolů je používejte dvakrát častěji, než je normální dávka pro ostatní hmyz, jako jsou komáři. Po každé vycházce se prohlédněte, zda někde nemáte klíště. Dívejte se hlavně do míst s tenčí a jemnou kůží, kde se klíšťata ráda uchytávají – podkolenní jamky, podpaží, třísla a intimní partie.
Prohlédněte také oblečení, zda se na něm nějaká klíšťata neuchytila. Lepší je oblečení vyprat.
3. Odstraňte je
Autor: Shutterstock.com
4. Co s klíštětem
Máte dvě cesty – buď se bojíte, že je nakažené, a můžete ho zaslat do specializovaných center, kde z něj zjistí, zda je nakažené, nebo jej zničte. Nejspolehlivější je jej spálit. Klíště má totiž chitinový krunýř, takže rozmáčknout jde jen velmi těžko. Navíc rozmáčknutí znamená kontakt s případnými nakaženými vnitřnostmi.
5. Jak poznat infekci
Jak poznáte, že jste se od klíštěte nakazili? Místo, kam vás klíště kouslo, zarudne a červená skvrna se zvětšuje. Vydrží více než týden a může se i rozrůstat. Svědí a její střed je bělavý. Pak šlo zcela očividně o nakažené klíště. Měli byste se okamžitě jít nechat vyšetřit ke svému lékaři. Borelióza se pozná z krve a následuje léčba pomocí antibiotik.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...