Příprava zahrady na zimu


Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Říjen nás příjemně zahřál, ale listopad už začíná vystrkovat mrazivé růžky. Pojďme se ještě podívat na to, co stihneme před příchodem zimy na zahradě udělat.
Na zahradách míváme nejen domácí stromy a keře, ale také ty, které pocházejí z oblastí s mírnějším klimatem, zejména z Asie. Ty musíme pečlivě zazimovat, protože pro ně délka a intenzita naší zimy může být kritická. K zazimování můžeme využít čistě přírodní a dostupné materiály, které nám na zahradě vznikají jako odpad.
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
ČTĚTE TAKÉ:
Kryt z listí vyhovuje sasankám, bergéniím, vytrvalým slunečnicím, čemeřicím, plejonkám či prvosenkám.
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Dalším vhodným materiálem je smrkové chvojí, kompostový humus nebo rašelina. Růžové keře nakopčíme ornicí do výše 15 až 20 cm. Brázdy můžeme vyplnit listím, rašelinou nebo hnojem. Stromkové růže (pokud to ještě jde) odvážeme od kůlu a pozvolným ohýbáním opatrně přikloníme k zemi a v blízkosti korunky upevníme dřevěným háčkem. Poté je přihodíme zemí, alespoň 10 cm. Botanické druhy růží jako např. Rosa canina, Rosa rugosa či Rosa hugonis zazimovat nemusíte.
Trávník
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Trvalky
Trvalkový záhon důkladně vyčistíme, odstřihneme odkvetlá květenství a suché výhony.
Autor: Ing. Zuzana Švábenská
Okenní truhlíky
Letničky nám pomalu zdecimovaly mrazíky, a proto je vytaháme a zkompostujeme. Prázdné truhlíky využijeme k výsadbě vřesů a vřesovců, okrasných kapust a zelí, chryzantém či jiných rostlin. Krásná jsou i podzimní aranžmá, jejichž základ tvoří větvičky různých druhů jehličnanů a plody okrasných keřů (kdoulovců, hlohyní, dřišťálů, brslenů, tisů, kaštanů, oříšků lísky obecné či turecké). V dekoracích, které chcete uchovat po celou zimu, se vyhněte dužnatým plodům – například dýním, které poškozují mrazíky a brzy podléhají zkáze. Záleží jen na vaší fantazii.
Nutná údržba nářadí
Zkontrolujte nářadí, očistěte je, vydezinfikujte a nakonzervujte, nechte nabrousit nože a nůžky. Uchovejte ho v suchém prostoru, kde nebude podléhat povětrnostním vlivům. Na jaře jen provedete nezbytnou inventuru, dokoupíte chybějící, případně zničené nářadí a hurá na záhony.
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...