Vhodný materiál pro technické prvky v zahradě


Autor: Oficiální zdroj
Pokud plánujete zahradu, spoustu času strávíte uvažováním nad trávníkem, květinami, stromy, ale také nad technickými věcmi. Z čeho bude chodník, terasa, obrubníky? Nespalte se.
Vybrat špatný materiál může znamenat nejen problémy s jeho životností, ale také s vaším pocitem na zahradě. Postavíte-li si nevzhledný betonový plot, asi se vám nebude na zahradě moc líbit, protože si budete připadat jako ve vězení. Takže plánujte a zvažujte, co se nejen vyplatí, ale co se vám bude také líbit.
Dřevo: krásné, ale nevydrží
Autor: Oficiální zdroj
Také jeho opracovanost může být různá: hrubé opracované fošny na dřevěné ohradě pro koně se hodí na velký statek na venkově. Precizně opracovaný plot a treláž vhodně doplní městskou zahradu. Bambusový plot je obvykle nepostradatelným prvkem pro zahradu v japonském stylu.
Další důležitou otázkou jsou nátěry a impregnace. Ty mají vliv nejen na životnost dřevěných prvků v zahradě, ale působí i estetickým dojmem. Doporučováno je sjednotit barevný odstín dřevěných prvků v zahradě i na fasádě domu. Z hlediska životnosti je pak důležité vybírat tvrdé dřevo především na prvky přímo související s půdou (sloupky plotu, pergoly), nebo se tomuto problému úplně vyhnout použitím železné podpěry zabetonované do patky v zemi. Vlastní dřevěný sloupek pak přišroubujeme k podpěře několik centimetrů nad povrchem země.
Kámen: všestranná využitelnost
Výběr druhů kamenů na trhu je veliký a určitě uspokojí vkus každého majitele. Aby naše zahrada působila přirozeně a v souladu s okolím, především u parcel na okraji sídla a ve volné přírodě, měli bychom vybírat druh kamene vyskytující se v našem nejbližším okolí. Nejlepší rada tedy zní: zajeďte do nejbližšího lomu. Kámen v něm bude určitě pro vaši zahradu vhodný, protože bude odpovídat svému okolí svou strukturou, rozpadem i barevností.
Nejběžněji používaným kamenem je žula, která je nejtvrdší a nejodolnější. Méně často se setkáme s pískovcem, břidlicí, vápencem nebo opukou.
Také výběr tvarů kamene je dostatečně široký. Můžeme použít štípaný kámen nepravidelného tvaru, kostky různé velikosti, ale i dlažbu přesně upravenou na míru.
Nesmíme zapomínat na všestranné použití oblázků různé velikosti, především ve spojitosti s vodou. Jako dominantu uplatníme i skupinu velkých kamenů nebo balvanů. I zde bychom vybraný druh kamene měli použít na celý prostor zahrady.
Cihly: přitažlivé zejména barvou
Cihla je jeden z nejkrásnějších materiálů používaných v zahradě, i když finančně patří k těm náročnějším. Ta dodá zahradě barvu, přesnost a při použití starých cihel i malebnost starých zašlých barev. Při stavbě z cihel můžeme použít různé odstíny materiálu, různé možnosti jejich skládání (klasické, úhlopříčné, rybí kost...).
Cihly jsou vhodné na stavbu zdí, povrchu chodníku, teras a schodišť i na obruby zpevněných povrchů. Důležité je vybírat materiál dostatečně mrazuvzdorný na naše podmínky.
Beton: jen opatrně
Autor: Oficiální zdroj
Beton je vhodný především pro zahrady ve městě, uvnitř sídla, nebo jako vhodná návaznost na architekturu domu. Na venkově bychom se s ním setkávat neměli, případně pouze v kombinaci s přírodním materiálem, jako je kamenná kostka, štěrk nebo dřevo.
Netradiční materiály
Kovové, plastové a keramické prvky nejsou v zahradách běžné, ale v některých úpravách, zvláště v kombinaci s moderní architekturou, jsou vhodným, zajímavým a netradičním zpestřením. Kov (ve většině případů železo) je vhodný především na konstrukci plotů, zábradlí, ale i treláží a pergol. Zajímavé je taky použití keramiky v případě dlaždic nebo různých nádob na výsadbu rostlin. Plasty většinou používáme ve formě skořepin k zastřešení nebo přistínění terasy, posezení, nebo vstupu do domu či stání pro auto.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...