Jak vybrat bazén

bazény

Autor: Shutterstock.com

Výběr vhodného bazénu se může mnohým zdát jako nikdy nekončící příběh. Je toho opravdu dost, co musí člověk vzít v potaz. Mít bazén hned vedle domu, smět se osvěžit, kdy nás napadne, to je velmi lákavá představa. Ovšem dnes existuje nespočet tvarů, velikostí i materiálů bazénů. Aby bazén vydržel dlouho a dělal nám samou radost, je potřeba vybrat správně.

Klíčové vlastnosti při výběru bazénu jsou: tvar, velikost a materiál. Je potřeba vybírat konkrétní bazén s ohledem na to, k jakému účelu nám bude sloužit (zda se chceme jen osvěžit, nebo si také zaplavat) a zda jej hodláme využívat pouze v sezoně, nebo celoročně. Tudíž je potřeba zvážit i možné zastřešení, příslušenství a nezanedbatelnou skutečností jsou i podmínky terénu. Na volbě materiálu pak závisí jeho životnost. Přemýšlíte-li, že si letos pořídíte na svou zahradu bazén, přečtěte si naše postřehy. Možná vám to pomůže při rozhodování.

Bazény zahradní

Tyto bazény dělíme podle způsobu zasazení do terénu: zapuštěné, polozapuštěné a dále nadzemní bazény. Všechny jmenované typy nabízí několik variant lišících se materiálem, tvarem, velikostí a technologií zpracování.

  • Bazény nadzemní – patří k nejlevnějším variantám a výhodou je zde nenáročná montáž. Tyto typy bazénů nevyžadují žádné náročné úpravy terénu. Vybírat lze z mnoha různých materiálů. Od nafukovacích, plastových, fóliových s kovovou nosnou konstrukcí nebo samonosné. Nezřídka bývá tento typ bazénu jako první, který si lidé pořizují. Jakmile okusí výhody vlastního bazénu, vymění jej časem za bazén zapuštěný. Pokud i vy se nacházíte ve fázi, že teprve hodláte vyzkoušet, jaké to je mít vlastní bazén, navštivte Biano.cz, kde najdete mnoho nadzemních bazénů jak pro děti, tak pro dospělé.
  • Bazény zapuštěné – jsou již finančně náročnější, ale také mnohem estetičtější. Nenarušují pohledově prostor a mohou se sladit s kompletní architekturou exteriéru. Snadno jej lze i zastřešit, případně do něj zabudovat protiproud. Vybírat lze z bazénů laminátových, betonových, plastových či nerezových.
  • Bazény polozapuštěné – představují kompromis mezi zapuštěnými a nadzemními bazény. Do země je zapuštěna jen část bazénu. Hodí se spíš do kopcovitého terénu.

Levnější varianty bazénů

Toužíte-li po bazénu, ale nehodláte utratit díky němu celé jmění, pak jsou vhodnou volbou fóliové a plastové bazény. Nevýhodou tady je, že jsou pospojovány z několika kusů, proto se mohou ve spojích a svárech objevit časem trhliny. Nicméně jejich životnost se odhaduje na 7 až 10 let.

Finančně nákladné bazény

Přesně pravým opakem, kde je kvalita vykoupená vysokou cenou, jsou nerezové bazény. Jejich životnost je téměř neomezená. Vzhledem k vysoké ceně těchto bazénů se s nimi setkáte spíš jen na veřejných koupalištích.

Betonové bazény

Betonových bazénů pozvolna ubývá. Je to především kvůli náročnosti výstavby a rovněž jsou obtížně opravitelné. Existují bazény, které nepředstavují tak složité umístění a případné opravy.

Keramické a laminátové bazény

Keramické jsou dražší variantou laminátových bazénů, které jsou jen o něco málo dražší než plastové. Ani zabudování do země není tak finančně náročné.

Další kritéria pro výběr bazénu

Pokud už máme tedy jasno v tom, jak často budeme bazén využívat a kolik osob, zvolíme na základě toho materiál i velikost, pak zvážíme přístup do něj. Budou-li bazén využívat i děti nebo starší osoby s omezenými možnostmi pohybu, pak musíme zajistit jeho bezproblémovou přístupnost, protiskluzovou plochu i filtraci, bazénovou chemii, bazénový vysavač a další příslušenství. Rozhodně je vhodné na tyto věci myslet už předem a započítat je do finančních nákladů. Mimo bazénu je potřeba myslet na bezpečí, aby jeho okolí nebylo kluzké. Nevhodnou volbou by byla keramická nebo kamenná dlažba bez protiskluzové ochrany.

Komentáře

Načítám komentáře...