Starý pařez poslouží jako stolek, květináč i zahradní dekorace

Pařez v zahradě

Autor: Shutterstock.com

Pokud pařez po poraženém stromu na pozemku vyloženě nepřekáží, není nutné investovat síly do jeho likvidace. Podívejte se, jak nápaditě ho můžeme využít.

Větší pařez se může uplatnit jako stolek, kam budeme při zahradničení odkládat zahradní nůžky a rukavice nebo servírovat občerstvení při grilovačce. Je-li okolo pařezu dostatek místa, můžeme na pařez připevnit větší stolovou desku a vybudovat zde rovnou celé posezení. Jako stylová sedátka pak poslouží třeba nařezané špalky.

Pařez v zahradě

Autor: Pinterest

Jestliže pařez jako stolek nevyhovuje a připadá vám, že zahradu jenom hyzdí, zkuste ho zkrášlit. Každý nemá řezbářské nadání, aby na pařezu vykouzlil vousatou tvář Krakonoše, ale přibít stříšku a vyrobit malá dřevěná okénka už takový problém zase není. Domečky z pařezů se budou líbit hlavně dětem, které si je dále dozdobí mechovými koberečky, kůrou stromů a kamínky podle fantazie.

Pamatujete na Nastěnku, které macecha přikázala zalévat suchý pařez tak dlouho, dokud nevykvete? Nastěnce ke splnění úkolu pomohla hodná příroda a upřímné slzy, my však můžeme kvetoucího pařezu docílit jednoduše za pomoci dláta a kladiva. Vnitřek pařezu vydlabeme, vysypeme drenážní vrstvou kamínků, přidáme zahradní zeminu a zasadíme sem letničky podle svého vkusu. Do vydlabaného otvoru lze ovšem umístit květiny i s nádobou.

Jestliže se vám do vydlabávání nechce, do spár starého pařezu můžete zasadit na půdu nenáročné sukulenty jako netřesky a rozchodníky. Ve stinné části zahrady navodíte lesní atmosféru pařezem pokrytým mechem. Pokud se chcete pařezu časem přeci jen zbavit, jeho rozpadnutí urychlí hlíva ústřičná. Podhoubí smíchané s vodou se vtírá do vyvrtaných otvorů v pařezu, hlívu však seženete i v dřevěných kolících, které se do těchto otvorů jednoduše zasunou. Naočkovaný pařez se musí hojně zalévat; pro jistotu se přikrývá igelitem, pod nímž se vytvoří mikroklima vhodné pro růst hub.

Komentáře

Načítám komentáře...