Markýzy pro terasy: Která ochrání i proti dešti?

Markýza

Autor: Shutterstock.com

Pro zastřešení teras i k zastínění balkonů se s oblibou využívají markýzy, protože jsou oproti jiným řešením levnější a jejich instalace nevyžaduje složité stavební úkony. Je třeba si ale uvědomit, že látkové markýzy nechrání před deštěm, silný liják je dokonce může poničit.

Chytré markýzy na motorické ovládání jsou dnes často opatřeny čidlem reagujícím na déšť a vítr; při nevhodném počasí se samy zatáhnou do kazety, za úporného svitu slunce se naopak vysunou. Protože jsou u nás v poslední době léta spíš horká než deštivá, pořízení markýzy je rozumnou investicí: kvalitní látky ochrání před UV zářením jak zahradní nábytek, tak krytinu terasy, a fungují jako clona před zahříváním navazujícího interiéru.

Markýza

Autor: Shutterstock.com

Občasnou spršku by měly markýzy vydržet. Jejich nepromokavost zaručují kvalitní materiály a impregnace.

  • Akrylové látky: jsou impregnované, odolávají proti UV záření a hned tak nevyblednou;

  • Polyesterové látky: díky povrchové úpravě z PVC vydrží lehký deštík a snadno se udržují;

  • Screen látky: jsou zhotoveny ze skelných vláken a lépe odolávají rozmarům počasí; chrání před UV zářením a fungují i jako tepelný štít.

Markýza
Výsuvná látková pergola proti dešti - mediterána s konstrukcí; Zdroj: Dopos.cz

Autor: Oficiální zdroj

Silnější déšť může výsuvnou markýzu poškodit už kvůli váze dopadající vody. Pokud byste rádi markýzu využili i jako ochranu před silnými dešti, porozhlédněte se po typu zvaném "mediterána". Ta se kotví na pergolu nebo má vlastní nosnou konstrukci a místo střechy využívá nepromokavou PVC látku. Její cena ale bývá vyšší.

  • Tip: Markýza by měla přesahovat terasu zhruba o 1 m, aby chránila před sluncem i v odpoledních hodinách. Před pořízením markýzy se seznamte s možnostmi jejího naklápění, které také hraje v efektivním stínění velkou roli.

Komentáře

Načítám komentáře...