Hortenzie vykvétají v krásných odstínech bílé, modré, růžové a zelené. Na rozdíl od jiných kvetoucích keřů mají hortenzie neobvyklou schopnost měnit barvu květů. Určujícím faktorem barvy hortenzie je úroveň pH: v zásadité půdě se květy hortenzie zbarví do růžova, zatímco v kyselé půdě do modra.

Pokud půda není přirozeně zásaditá nebo kyselá, můžete ji postupně upravovat, abyste dosáhli kýženého výsledku. A taky je dobré vědět, že ne všechny druhy hortenzií mají tuto schopnost.  

Které druhy hortenzií mění barvy?

Než podniknete jakékoliv kroky ke změně barvy hortenzie, musíte určit, jaký druh máte.

  • Z mnoha různých druhů mohou měnit barvu květů pouze hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) a hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata).
  • Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) a hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) s bílými nebo krémovými květy barvu měnit nemohou.

Co způsobuje změnu barvy?

Můžou za to antokyany, což jsou ve vodě rozpustné pigmenty, které se nacházejí v okvětních lístcích květin. Když jsou molekuly tohoto pigmentu těsně u sebe, jsou květy modré, pokud jsou antokyany rozptýlené, kvetou hortenzie růžově.

Co určuje barvu hortenzie

O tom, zda hortenzie vykvete růžově, nebo modře, rozhodují dva na sobě vzájemně závislé faktory: dostupnost mikroživiny hliníku pro rostlinu a pH půdy.

Čím více hliníku může rostlina z půdy přijmout, tím více se molekuly pigmentu v listenech k sobě přibližují a barva se mění na modrou. A naopak. 

Množství hliníku dostupného pro rostliny je určeno úrovní pH půdy. Je to proto, že hliník je lépe rozpustný v půdách s nižší úrovní pH (kyselých). Přestože většina půd obsahuje dostatek hliníku, nemusí být pro rostliny dostupný, právě kvůli vysoké zásaditosti.

  • Kyselá půda (pH 5,0-5,5): modré květy
  • Neutrální až zásaditá půda (pH 5,5- 6,5): fialová, purpurová nebo směs modrých a růžových květů.
  • Alkalická půda (pH 6,5-7,0): růžové květy

Jak změnit barvu hortenzie

Otestujte půdu

V zahradnickém centru si pořiďte sadu na určování pH půdy a proveďte test podle návodu.

Metody pro úpravu pH půdy

Vyberte půdní úpravu na základě aktuální hodnoty pH a požadované barvy.

  • Chcete-li květy zbarvit do modra, snižte pH půdy (zvyšte její kyselost) přidáním síranu hlinitého (hořké soli) nebo použije přípravky na hnojení modrých hortenzií. 
  • Chcete-li květy zbarvit do růžova, zvyšte pH půdy (zvyšte její zásaditost) přidáním vápence do půdy.

Nezáleží, zda se rozhodnete pro tekutá, či granulovaná hnojiva. Důležité je dodržet dávkování doporučené výrobcem. Přílišná kyselost půdy má za následek horší vstřebávání železa, a tak může dojít ke chloróze rostlin. 

Další metody, jak změnit PH půdy:

Existuje také několik ekologických metod, kterými můžete hortenzie přimět k modré nebo růžové barvě.

Kávová sedlina i ocet pro modré hortenzie

Někteří zahrádkáři tvrdí, že se jim podařilo změnit barvu hortenzií pomocí kávové sedliny. Zbytky sedliny zvýší kyselost půdy, a proto květy zmodrají. Posypte je koncem podzimu a zapracujte do půdy. Tento postup opakujte při každém hnojení. Kávové sedliny budete potřebovat větší množství, dobrým zdrojem jsou kavárny, kde vám tento „odpad“ rádi přenechají. Podobně funguje i čaj, pH půdy lze také změnit přidáním a zapracováním „listovky“ či hrabanky. 

Chcete-li půdu okyselit, zřeďte 1 šálek jablečného octa do 4 litrů vody. Pokud vám jablečný ocet právě došel, můžete použít i bílý ocet, ale uvědomte si, že bílý ocet je mnohem silnější, proto upravte poměr. Jablečný ocet obsahuje asi 5 až 6 % kyseliny octové, zatímco bílý ocet asi 8 až 10 %. Nikdy nelijte roztok přímo na listy, ale opatrně kolem kořenů.

Vaječné skořápky pro růžové hortenzie

Jedním ze způsobů, jak přimět hortenzie k růžové barvě, mohou být rozdrcené vaječné skořápky. Přidejte je do půdy a dobře promíchejte. Jak se vaječné skořápky pomalu rozkládají, snižují kyselost půdy. Hliník se bude hůře vstřebávat a vaše květy pravděpodobně časem zrůžoví.

Jak dlouho?

Po úpravě zeminy buďte trpěliví. Změna pH půdy může trvat několik týdnů, měsíců, nebo dokonce až rok, než se projeví a vy se dočkáte květů ve své ideální barvě. Čím větší změnu pH půdy potřebujete provést, tím zdlouhavější bude tento proces.

Zdroj: thespruce.com, plantura.garden/uk, housedigest.com

Související články