Oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany v Litomyšli

V sobotu 2. března se bude v rodišti slavného skladatele konat lidová veselice na počest 200. výročí jeho narozenin. Akce s názvem Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek je inspirována skutečnou událostí – otec Bedřicha Smetany působil jako sládek zdejšího pivovaru a po narození svého prvního syna nechal vyvalit na dvůr sudy piva a slavil s pivovarskou chasou. Těšit se můžete na zabijačkové hody, tradiční pečivo a samozřejmě dobré pivo – prvních 200 piv je zdarma. Připravena je také živá hudba, zajímavé přednášky a další kulturní program.

Kdy: 2. 3. 2024 od 10:00
Kde: zámek Litomyšl
Vstupné: zdarma
Info: svitavsky.denik.cz

Ochutnejte Znojmo

První březnová sobota odstartuje novou vinařskou akci s názvem Chutnáme Znojmo, která je určena pro všechny příznivce kvalitního vína. V Centru Louka se uskuteční degustace vín s označením VOC Znojmo – chráněným označením původu, které garantuje původ hroznů výlučně z daného regionu. Akce je koncipována tak, aby návštěvníci zažili degustaci bez obvyklých davů a mohli si užít osobní setkání s vinaři i doprovodný program.

Kdy: 2. 3. 2024 od 10:00 do 18:00
Kde: Loucká 25, Znojmo
Vstupné: 1500 Kč (vstupenky na goout.net)
Info: goout.net

Probuzení ježibaby v Království perníku

Po dvou měsících zimního spánku se v Království perníku pod Kunětickou horou probudí ježibaba a oslaví své 21. narozeniny. Návštěvníci se mohou podívat na výrobu perníku, prohlédnout si zdejší muzeum a mistr řezník pro všechny nachystá přímo na místě vepřové hody. Doporučuje se rezervace předem.

Kdy: 2. 3. 2024 od 10:00 do 16:00
Kde: Království perníku, Ráby u Pardubic
Vstupné: dle aktuálního ceníku
Info: www.pernikova-chaloupka.cz

Retro vlakem na pivo a zabijačku

V sobotu 2. března vyrazí z pražského Hlavního nádraží v 8:00 historický rychlík s lokomotivou Bardotka. Přistoupit můžete i na Smíchově, v Berouně a Plzni. Cílovou stanicí je Chodová Planá, kde bude ve zdejším pivovaru přichystána pravá chodská zabijačka. Těšit se můžete také na originální červené zabijačkové pivo, masopustní průvod, cejchování piva a další program.

Kdy: 2. 3. 2024 od 10:00 do 16:00
Kde: Pivovar Chodovar, Chodová Planá
Vstupné: jízdenka 650 Kč, vstup na zabijačku zdarma
Info: valenta-rail.cz, www.chodovar.cz