Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou v podstatě rostlinné výtažky. Vyrábějí se napařováním nebo lisováním různých částí rostlin (květů, kůry, listů nebo plodů), aby se zachytily sloučeniny, které vytvářejí vůni. K výrobě jedné lahvičky esenciálního oleje je zapotřebí i několik kilogramů rostlin. Kromě vytváření vůně plní éterické oleje v rostlinách i další funkce.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je způsob používání éterických olejů pro terapeutické účely, který se používá již po staletí. Při vdechování se molekuly vůní obsažené v éterických olejích dostávají prostřednictvím čichových nervů přímo do mozku. Ovlivňují zejména amygdalu, emoční centrum mozku.

Éterické oleje se mohou vstřebávat také kůží. Masér může přidat kapku nebo dvě zimostrázu do masážního média, aby pomohl uvolnit napjaté svaly při masáži. Firma zabývající se péčí o pokožku může přidat levanduli do koupelové soli, aby vytvořila uklidňující koupel.

Aromaterapie - proč a jak funguje

Zdroj: Youtube

K čemu je aromaterapie dobrá?

Přestože lidé tvrdí, že esenciální oleje jsou přírodními prostředky na řadu onemocnění, neexistuje dostatek výzkumů, které by určily jejich účinnost na lidské zdraví. Výsledky laboratorních studií jsou slibné. Například, jedna z nich na Univerzitě Johnse Hopkinse zjistila, že některé esenciální oleje mohou zabíjet určitý typ bakterií lymeské borreliózy lépe než antibiotika, ale výsledky klinických studií na lidech jsou nejednoznačné.

Vzhledem k tomu, že čisté éterické oleje jsou silné, je nejlepším způsobem, jak se vyhnout špatné reakci při aplikaci přímo na pokožku, jejich zředění v nosném oleji. Pokud se vám po aplikaci éterických olejů objeví červená, svědivá vyrážka nebo kopřivka, vyhledejte lékaře. Může se jednat o alergickou reakci.

Nejoblíbenější esenciální oleje

 • Bazalkový éterický olej se používá k posílení koncentrace a zmírnění některých příznaků deprese. Může zmírňovat bolesti hlavy a migrény. Je třeba se mu vyhnout během těhotenství.
 • Bergamotový éterický olej je užitečný pro močové cesty a trávicí trakt. V kombinaci s eukalyptovým olejem může pomoci zmírnit kožní problémy, včetně těch způsobených stresem a neštovicemi.
 • Esenciální olej z černého pepře se běžně používá na povzbuzení krevního oběhu, při svalových bolestech a pohmožděninách. V kombinaci se zázvorovým éterickým olejem se používá ke zmírnění bolesti při artritidě.
 • Heřmánkový éterický olej léčí ekzémy.
 • Citronelový éterický olej se vyrábí z citronové trávy a působí jako repelent proti hmyzu.
 • Hřebíčkový olej je lokální analgetikum a běžně se používá při bolestech zubů. Pomáhá také proti křečím, brání zvracení a nevolnosti a snižuje plynatost. Má antimikrobiální, antioxidační a protiplísňové vlastnosti.
 • Eukalyptový éterický olej pomáhá uvolnit dýchací cesty při nachlazení nebo chřipce. Často se kombinuje s mátou peprnou. 
 • Geraniový éterický olej lze použít na kožní problémy, ke snížení stresu a jako repelent.
 • Levandulový éterický olej se používá na drobné řezné rány a popáleniny a k uvolnění, relaxaci a spánku. Uvádí se také, že zmírňuje bolesti hlavy a příznaky migrény.
 • Citronový éterický olej údajně zlepšuje náladu a pomáhá zmírňovat příznaky stresu a deprese.
 • Rozmarýnový éterický olej může urychlit růst vlasů, posilovat paměť, předcházet svalovým křečím a podporovat oběhový a nervový systém.
 • Esenciální olej ze santalového dřeva má podle některých názorů afrodiziakální účinky.
 • Tea Tree olej má antimikrobiální, antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Běžně se používá v šamponech a přípravcích pro péči o pokožku, k léčbě akné, popálenin a kousnutí. Je součástí ústních výplachů, ale nikdy by se neměl polykat, protože je toxický.
 • Říká se, že tymiánový éterický olej pomáhá snižovat únavu, nervozitu a stres.
 • Esenciální olej z řebříčku se používá k léčbě příznaků nachlazení a chřipky a ke zmírnění zánětů kloubů.

Jak ale poznáte čisté esenciální oleje od těch falešných? 

Pravdou je, že mnoho prodávaných esenciálních olejů má nízkou kvalitu. Často se mísí s levnými syntetickými vůněmi, díky kterým jsou méně účinné, a v některých případech dokonce potenciálně škodlivé. Proto je opravdu důležité odlišit falešné produkty od těch vysoce kvalitních. 

 • Ověřte, zda je esenciální olej schválen důvěryhodnými organizacemi. ATC (Aromatherapy Trade Council), IFEAT (International Federation of Essential Oils and Aroma Trades) nebo Soil Association poskytují takové akreditace. 
 • Otevřete lahvičku a přivoňte si k jejímu obsahu. Pokud vás vůně praští do nosu, nebo připomíná levný parfém, vězte, že je to padělek. Vysoce kvalitní esenciální oleje vydávají přirozené a uklidňující aroma. 
 • V ideálním případě by na etiketě mělo být uvedeno, že se jedná o 100% čistý esenciální olej. Pokud je napsáno „vonný olej“ a ne „esenciální olej“, není to to pravé ořechové. 
 • Podívejte se, zda cena není příliš dobrá, než aby byla reálná. 

Esenciální oleje vám mohou navodit dobrou náladu pouhým závanem jejich vůně. Některým lidem mohou dokonce pomoci zmírnit příznaky různých onemocnění.

Zdroj: hopkinsmedicine.org, everydayhealth.com, medicalnewstoday.com, absolute-aromas

Související články