Stručný souhrn z článku

  • Výstava MegaBrouci v Brně představuje obří modely hmyzu, vytvořené sochařem Michalem Olšiakem a jeho týmem.
  • Návštěvníci mohou obdivovat detailně zpracované modely, které jsou doplněny o velkoformátové fotografie a reálné exponáty.
  • Kromě Brna lze navštívit i další Olšiakovy betonové sochy zvířat a pohádkových postav rozmístěné na Vysočině.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Za výjimečným nápadem stojí sochař Michal Olšiak a jeho tým, který na zhotovení 25 maxi modelů brouků, ale také třeba mouchy, mravence nebo včely, nechal spoustu práce. Přepočítáno na čas: šlo asi o 15 000 hodin. A výsledek je opravdu unikátní, přijďte se podívat.

Zdroj: Youtube

Základní informace

  • Výstavu MegaBrouci můžete vidět na brněnském výstavišti v pavilonu H.
  • Ještě máte dost času, potrvá až do konce ledna 2024.
  • Má otevřeno denně od 10 do 18.30 hodin.

Otevře se vám nový vesmír

Původně chtěl sochař Michal Olšiak pořídit dětem mikroskop, ale nakonec koupil makrolupu. Pro sebe. A kromě kousku chleba nebo listu pokojové rostliny s potomky pozorovali i brouka. „V té chvíli se mi otevřel nový vesmír, takové množství detailů, ta dokonalá symfonie tvarů a barev - naprosto mne to ohromilo…!” říká autor výstavy Michal Olšiak.
Díky tomu ho napadlo vytvořit dokonalého, ale obřího brouka, včetně každé nožky nebo chloupku. Prvním pokusem o převod reality do maxi exempláře byl asi šestimetrový nosorožík filipínský. Ale než vznikla celá řada monumentálních hmyzích zástupců, aby se mohla na výstavě představit veřejnosti, uteklo asi deset let.

Uvidíte, ale i uslyšíte

Kromě obřích modelů, které měří třeba i 5 metrů a hmotností se blíží jedné tuně, uvidíte také velkoformátové fotky zejména bezobratlých živočichů z Pálavy. Dokonce i těch velmi vzácných. Pro lepší představu je ještě doplňují reálné exponáty ze sbírek Moravského zemského muzea. A aby toho nebylo málo, díky audioboxu si můžete poslechnout i „řeč“ brouků.

Plus pozvánka navíc

Komu nebude stačit jedna výstava, tomu doporučujeme další výlety za betonovými sochami Michala Olšiaka, které najdete rozeseté na Vysočině. Jde o různé zástupce zvířecí a pohádkové říše. Například třímetrové káně s roztaženými křídly hlídá obec Tři Studně. Ale raka s kloboukem, který ho ukradl vodníkovi, si už musíte změřit sami. Objevíte ho ve vesnici Račín u rybníka Jordán. Více o sochách v přírodě se dozvíte tady.

Zdroj: MegaBrouci, Koruna Vysočiny

Související články