Postupně vám představujeme 9 měst, která neleží za devatero horami ani řekami. Města se proslavila tím, že patřila českým královnám. V úvodním dílu našeho seriálu jsme vás pozvali do Hradce Králové, nyní vás lákáme do Chrudimi, Vysokého Mýta, Poličky a Jaroměře. A třetí díl našeho seriálu (vyjde 29. 10.) bude patřit Dvoru Králové nad Labem, Mělníku, Trutnovu a Novému Bydžovu.

Městské muzeum v Jaroměři je nádherná stavba. Prohlédněte si unikátní funkcionalistickou architekturu Josefa Gočára a kochejte se změnami, které v rámci nedávné rekonstrukce navrhl architekt David Vávra:

Zdroj: Youtube

Od pšenice k rakům

Věnná města sloužila jako místo, kam se královny mohly uchýlit v dobách zlých, ale i dobrých. A také poskytovala jistý finanční zdroj. Kromě peněz královny dostávaly i to, co bylo typické pro dané město. Například v Chrudimi pšenici, ve Vysokém Mýtu pstruhy, v Poličce oves, v Jaroměři lososy. A v dalších šlo o bažanty, raky, víno...

Chrudim: Řecko v Česku i loutky

Půvabnému městu s bohatou historií a loutkářskou tradicí se přezdívá Athény východních Čech. Chrudimi vévodí chrám Nanebevzetí Panny Marie, původně gotická stavba s románskými základy. Bavit vás budou i středověké uličky nebo výjimečný renesanční Mydlářovský dům, v němž sídlí nejstarší loutkářské muzeum v Česku.

Unikátní je i Muzeum barokních soch nebo pozůstatky městských hradeb, za nimiž se rozprostírají Klášterní zahrady. Ty jsou součástí areálu bývalého kapucínského kláštera a mají otevřeno celoročně.

Vysoké Mýto: největší náměstí, nejhezčí karoserie

Neobvykle rozlehlé čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. se považuje za největší tohoto typu v Česku, byť fanoušci dalšího obřího čtvercového náměstí v Českých Budějovicích mají jiný názor. Na historické náměstí se dostanete z 12 ulic, vyberte si. Do historického centra můžete vstoupit několika branami, včetně Litomyšlské, která se považuje za foto-highlight města. Bránu zrekonstruovanou v 19. století později vyzdobil Mikoláš Aleš.

Dalším velkým lákadlem je design aut. Město proslavil zdejší geniální rodák Josef Sodomka a jeho firma Carrosserie Sodomka. I kdybyste autům neholdovali, tentokrát udělejte výjimku a expozici věnovanou nádherným starým vozidlům a výjimečnému designérovi aut si nenechte ujít (najdete ji v regionálním muzeu).

Polička: unikátní hradby i byt ve věži

Pokud bychom měli poděkovat některému panovníkovi za zakládaní měst, byl by to Přemysl Otakar II. Založil jich více než 40 a mezi ně kromě Chrudimi, Vysokého Mýta či Jaroměře patří také Polička. Historické jádro Poličky dodnes chrání více než kilometr gotických hradeb. Pochází ze 14. století a patří k nejzachovalejším ve střední Evropě.

Toto věnné město je rovněž spojené s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů, který se tu narodil. Jeho světničku najdete ve věži kostela svatého Jakuba Většího, kde rodina Martinů žila řadu let. A pokud si chcete udělat výlet po okolí, doporučujeme hrad Svojanov, kterému se říkalo "vila českých královen". Jeden z našich nejstarších hradů je dokladem umně kombinované architektury středověku s 19. stoletím.

Jaroměř: město tří řek

Královské věnné město se nachází na soutoku řek Labe, Úpy a Metuje. Město je spojené s vojenskou historií, zejména díky nedaleké pevnosti Josefov, kterou založil císař Josef II. na obranu proti Prušákům. Jaroměř si také zahrála v mnoha českých filmech a seriálech, včetně snímku Havel, Šarlatán, Nabarvené ptáče nebo televizní série Božena o největší spisovatelce národního obrození.

O Jaroměři se říká, že je městem parků a zahrad, užijete si je i na podzim. A také je městem muzeí, ale tradiční expozice nečekejte. Například Městské muzeum v Jaroměři sídlí v budově navržené Josefem Gočárem, prakticky jde o bývalý Wenkeův obchodní dům (rodina Wenke mimo jiné vyráběla mušlové zboží). Děti budou bavit tvůrčí dílny. Dalším je železniční muzeum Výtopna u vlakového nádraží, které vás vrátí do doby, kdy železnici vládla pára.

Zdroje:

Související články