Stručný souhrn z článku

  • Trulli v Apulii jsou unikátní domky s kuželovitou střechou, bez pojiva, s historií sahající do 17. století.
  • Výhody trulli spočívají v jejich snadné demontáži pro daňové účely a efektivitě v místním klimatu.
  • Alberobello je centrem těchto domků a nabízí možnost ubytování a prohlídky, což přispělo k zařazení na seznam UNESCO.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Během cesty po jihoitalském regionu Apulie si nelze nevšimnout pozoruhodných bílých domků s kuželovitou střechou, které lemují zdejší půvabnou krajinu. Nejstarší z nich pocházejí z konce 17. století a dodnes tvoří neodmyslitelnou součást místní historie. Unikátní jsou nejen svým vzhledem, ale také konstrukcí.

Prohlédněte si unikátní domky v městečku Alberobello v tomto cestovatelském videu:

Zdroj: Youtube

Postavit a rozebrat

Trulli jsou domky postavené na čtvercovém nebo kruhovém půdorysu, při jejichž stavbě nebylo použito žádné pojivo. Až metr silné stěny tvoří pouze pečlivě seskládané opracované kameny natřené bílým vápnem, střechu šedé vápencové destičky. To mělo svůj důvod – místní zemědělci si mohli poměrně rychle a levně postavit obydlí, sýpku, přístřešek pro zvířata nebo úschovnu náčiní. Výhodou bylo i to, že se domky daly snadno rozebrat. Proč? V 17. století se ve zdejší oblasti platila vysoká daň z nové stavby. V případě inspekce se dům rozebral a jeho majitel nemusel nic platit.

V létě chládek, v zimě teplo

Další výhodou domů byla skutečnost, že se výborně hodí do zdejšího podnebí. Díky silným stěnám, tvaru střechy a malým oknům chránily v létě před parnem, a v zimě naopak dobře držely teplo z otevřeného ohniště, kterým si jeho obyvatelé topili. Každý dům měl původně pouze jednu obytnou místnost, k níž se v případě potřeby „přilepovaly“ kruhové přístavky. Podlahu tvořila pouze udusaná hlína.

Pohádkové městečko

Jedinečné domky můžete obdivovat během cesty po Apulii, kde stojí jako samotáři v olivových hájích nebo tvoří různě velké vesnice a městečka - tím nejznámějším je Alberobello. Právě zde se nachází nejvíce trulli v celém regionu – najdete jich zde více než 1400. V některých z nich stále žijí místní obyvatelé, ale řada z nich slouží jako obchody se suvenýry, kavárny či muzea.

Během návštěvy města si můžete prohlédnout stavbu i interiér domků, a pokud byste toužili po jedinečném zážitku, můžete se v některých z nich také ubytovat. Výletu do Alberobella určitě nebudete litovat – městečko má velmi osobité kouzlo a je považováno za výjimečný architektonický fenomén. Díky tomu je od roku 1996 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: www.radynacestu.cz, vyslapy.cz, alberobellotourism.com

Související články