Mnohé zahraniční hvězdy využívají karavany a obytné vozy během natáčení filmů. Například oscarový herec Tom Hanks měl ikonický obytný přívěs Airstream téměř 30 let, který pamatuje natáčení třeba Forresta Gumpa, Zelené míle nebo Andělů a démonů. Herec ho prodal údajně proto, že dnes se filmy točí rychleji. Ale nejde jen o práci, obytňáky a karavany způsobily revoluci v cestování.

Karavan, nebo obytné auto? Tady máte praktické zkušenosti čtyřčlenné rodiny s dětmi:

Zdroj: Youtube

Dovolená bez hranic

Americký herec Matthew McConaughey (například filmy Svatby podle Mary, Klub poslední naděje...) řekl, že karavan pro něj není jen dopravní prostředek: „Je to životní styl, který mi umožňuje být blízko přírodě, cítit svobodu a mít čas na zamyšlení a prostor pro kreativitu a inspiraci.“

Stejně jako Tom Hanks a Matthew McConaughey si svůj obytňák upravil i Will Smith (například film Muži v černém). Není to ale úplně přesně řečeno, tahle hollywoodská ikona užívala dvoupatrový "dům na kolech", prý byl nejdražší na světě.

Hvězdy a karavaning

Volnost pohybu a přitom šance zachovat si soukromí, což obytňáky a karavany slibují, si zkusila i herečka Gwyneth Paltrow. Jejím kmotrem je jedna správná odpověď v tomto kvízu.

Ale i zpěvačka Beyoncé, herec Ashton Kutcher, který ho dostal od své manželky Mily Kunis k narozeninám, zpěvák Justin Bieber, herec Vin Diesel a další hvězdy. Včetně sexy Australana Chrise Hemswortha (tento herec se v roce 2014 stal nejvíce sexy mužem na naší planetě).

A u nás například moderátorka Lucie Křížková, herečka Alice Bendová, Martin Trnavský a Bára Munzarová, Tomáš Matonoha a Lucie Benešová, Tomáš Klus, Jiří Langmajer...

Svoboda pro každého

Nemusíte být známá hvězda, ani si karavan nebo obytňák kupovat, když chcete zkusit, zda vás bude bavit. Dají se pronajmout. Nicméně i našinec už čeká lepší a modernější vybavení. „Lidé chtějí standard, na který jsou zvyklí z domova, přenést i do obytných vozů. Takže není výjimkou požadavek na rychlé připojení k internetu, prvky chytré domácnosti či snadný přístup k elektřině prostřednictvím solárních panelů,“ říká Lukáš Janoušek ze společnosti Campiri.

Karavaning podporují rovněž centrály cestovního ruchu, například jižní Morava láká na výlety za zážitky právě tímto regionem. Nabízí tipy, kam se s karavanem či obytňákem vydat, kde "přenocovat", dobře se najíst i co zažít. Včetně praktické mapy.

Karavan, nebo obytňák. Co je lepší?

Obytné auto je jedno - domeček na 4 kolech řídíte, musíte ho mít pořád s sebou. Karavan se bez auta neobejde, ale dá se zaparkovat třeba v kempu a na výlety po okolí se vydáte autem. Oboje má své výhody, výběr zvažte podle toho, jakou cestu a kam chcete podniknout.

Zdroje:

Související články