Drottningholmský palác má kořeny hluboko v dějinách švédského království. Původní renesanční sídlo koupila v roce 1661 královna Hedvika Eleonora a o rok později začala jeho kompletní přestavba. Architektonickou vizi realizoval Nicodemus Tessin starší, švédský mistr barokního stylu, který se podílel na řadě dalších významných staveb ve Švédsku.
Vydejte se na návštěvu nádherného zámku, zdobených interiérů, krásného parku i unikátního čínského pavilonu. Vše si můžete prohlédnout v tomto videu:
Inspirace ve Versailles
Inspirací při přestavbě Drottningholmského paláce byl zámek ve Versailles, což je patrné při pohledu na bohatě zdobené interiéry i nádherné zahrady, které stavbu obklopují. Dokládá to i jeho přezdívka: Versailles severu. Jedná se o unikátní příklad švédské barokní architektury, který ročně navštíví tisíce turistů z celého světa.
Po staletí byl letním sídlem švédské královské rodiny, od roku 1981 je její soukromou rezidencí. V sezoně je však otevřen veřejnosti a návštěvníci mohou prozkoumat bohatě zdobené interiéry paláce, procházet se zahradami, navštívit zdejší barokní divadlo nebo se vydat na prohlídku královské jachty kotvící poblíž paláce.
Pokoj královny Hedviky Eleonory
K nejkrásnějším a nejluxusněji zařízeným místnostem paláce patří pokoj královny Hedviky Eleonory. Její zájem o umění a architekturu, a stejně tak i vytříbený vkus, dal vzniknout přepychovému budoáru, jež zdobí pozlacený barokní nábytek, gobelíny a dobová umělecká díla.
Zámecký park
Nádherný zámecký park spojuje dva různé styly. Symetrická část je inspirovaná francouzskými královskými zahradami, romanticky a přírodně laděná část vychází z anglického vzoru.
Během procházky parkem narazíte na několik soch dvorního sochaře císaře Rudolfa II. Adriana de Vries. Ty se původně nacházely ve Valdštejnské zahradě v Praze, ale na konci třicetileté války byly odvezeny do Švédska jako válečná kořist.
Barokní divadlo
Jednou z perel Drottningholmského paláce je jeho divadelní budova, která je společně s divadlem v Českém Krumlově posledním fungujícím barokním divadlem v Evropě. Interiér je dekorován uměleckými štuky, malbami a elegantními lustry. V divadle se dodnes využívá původní jevištní technika, vybavení i hudební nástroje.
Čínský pavilon
Čínský pavilon byl postaven v roce 1753 na objednávku krále Adolfa Frederika jako dárek pro jeho manželku královnu Luisu Ulriku. Byl inspirován tehdejší módní zálibou evropských aristokratů v čínské kultuře a umění. Návrh pavilonu tak vychází z čínského stylu, ale byl adaptován do evropských podmínek a vkusu.
Světové dědictví
V roce 1991 byl Drottningholmský palác zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, čímž byla potvrzena jeho výjimečná historická a architektonická hodnota. Jedinečná architektura a dechberoucí interiéry poskytují pohled do bohatého dědictví a uměleckého vkusu švédských monarchů a představují jedinečnou kombinaci historie, elegance a krásy.
Zdroj: www.ceskatelevize.cz, www.radynacestu.cz, www.kungligaslotten.se