Možná vás překvapí, že čmeláků u nás žije přibližně 30 druhů. Řada z nich ale patří mezi ohrožené druhy a roli v tom hraje i fakt, že se výrazně proměnilo jejich přirozené prostředí. Často se mluví o včelách, ale na čmeláky se zapomíná, a proto se stali hlavním tématem nedělního vydání pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli.
Jedním z hostů bude Ondřej Hercog ze spolku Čmeláci PLUS, který se zabývá ochranou, propagací a chovem, nabízí i poradenství a řadu dalších aktivit. V pořadu se dozvíte, proč jsou pro nás čmeláci tak důležití a jak jim můžete pomoci na vlastní zahradě. Jakub Černý poradí, které medonosné rostliny vysadit, jak správně sekat, a představí i čmelín vlastní výroby a čmeláčí laboratoř.
Bramborové taštičky plněné jablky
V pořadu nechybí ani tradiční recept, který odkazuje ke kuchyni našich babiček a prababiček. Tentokrát se budou připravovat pečené bramborové taštičky plněné jablky a pokapané medem. Kromě přesného postupu na tuto podzimem vonící dobrotu vám Alena Gajdušková prozradí, jak správně připravit bramborové těsto a na co dát pozor, aby vám nezřídlo.
Díl s názvem Brundibár odvysílá Česká televize v neděli 6. října v 18:25. Pokud pořad nestihnete v televizi, můžete si ho následně pustit v iVysílání.
Co dalšího se v pořadu dozvíte?
- Co dělat v případě, že na zahradě objevíte čmeláčí hnízdo
- V jakých situacích může čmelák zaútočit
- Jak namnožit hluchavku, která přiláká čmeláky do zahrady
- Kteří škůdci čmeláky ohrožují
- Kolik pylu unese čmelák a jak dlouhý má jazyk