Hlavním tématem nedělního vydání pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli bude víno v mnoha různých podobách. Moderátoři Tereza Hátleová a Petr Pěknic se tentokrát vydali na Tichý ostrov u Nového rybníka, který se nachází kousek od Mikulova.
Společně s nimi můžete zavítat do jednoho ze zdejších vinařství a seznámit se s principy organického neboli bio hospodářství, které vychází z prastarých principů pěstování a zpracování vinné révy. Vinař Jan Cibulka také vysvětlí rozdíl mezi sektem a šampaňským, provede místními vinnými sklepy a společně s moderátory uvaří dvě speciality, v nichž se víno objeví jako ingredience.
Vaření s vínem
Párování jídla s vínem je speciální disciplína, která vyžaduje poměrně mnoho zkušeností. Současně ale není tak striktní, jak se mnoho lidí domnívá. Pokud jste se domnívali, že bílé víno se hodí jen k bílému masu a červené k tmavému, budete překvapeni.
Jan Cibulka v pořadu názorně ukáže, že tohoto pravidla není potřeba se držet, a jako důkaz připraví candáta na červeném víně a kotletu z přeštíka s omáčkou z bílého vína.
Víno a bylinky
Do vína se byliny nakládaly už ve starověku a jedná se o velmi tradiční, účinný a efektivní způsob, jak z léčivých rostlin vyextrahovat účinné látky. Bylinkářka Věra Stříbrská v pořadu představí recepty na domácí likér z vína a také bylinkové víno s yzopem, což je univerzální bylinka ulevující při zahlenění průdušek, potížích s močovými cestami a trávením.
Pořad Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli vysílá Česká televize v neděli v 18:25. A pokud díl nestihnete, najdete ho následně v iVysílání.
Co dalšího se v pořadu dozvíte?
- Proč se na sekt používají skleničky typu flétna
- Jaké podmínky musí vinařství dodržet, aby mohlo nést víno označení bio
- Jak se bojuje se škůdci bez chemických přípravků
- Proč se do vína přidává síra
- Při jaké teplotě se má víno podávat
- Jak dlouho macerovat bylinky ve víně
- Komu a v jakém množství bylinkové víno prospívá