Lidé se v horkých pramenech a jiných teplých vodách máčejí už po staletí, protože je to příjemné, ale teprve nedávno začal výzkum odhalovat řadu oprávněných zdravotních přínosů tohoto způsobu léčby. Podle přehledu publikovaného v časopise Journal of Applied Physiology v roce 2020 se pozitivní účinky horkých koupelí připisují především termoterapii, někdy označované jako pasivní ohřev, která dočasně zvyšuje teplotu těla, a může tak pozitivně ovlivnit kardiovaskulární zdraví, kontrolu glykémie či chronické záněty.

Horká voda léčí i pomáhá spalovat kalorie

Například v Japonsku mají horké koupele staletou tradici. Léčivá rituální lázeň nezahrnuje jen očistu tělesnou, ale také duchovní. Ponoření do teplé vody může být terapeutické a zároveň povzbuzující, protože se zvýší průtok krve v kůži. Pokožka uvolňuje endorfiny v reakci na uklidňující teplotu, stejně jako hormony štěstí při „dotyku“ slunce. 

Teplá koupel může také zlepšit dýchání. Teplota vody a tlak na hrudník zvyšují kapacitu plic a příjem kyslíku. Stále více výzkumů ukazuje, že pasivní prohřívání, jako je pobyt v sauně, může také snížit riziko infarktu, zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, a dokonce redukuje vysoký krevní tlak, protože relaxace v horké vodě uvolňuje cévy, teplo způsobuje jejich rozšíření, což usnadňuje průtok krve.

Je také dokázáno, že při hodinovém máčení v horké lázni se spálí tolik kalorií (asi 140) jako při 30minutové procházce. Je to proto, že teplá voda zrychluje tep srdce, a dává mu tak zdravě zabrat. 

Lepší než léky proti bolesti?

Teplo rozproudí krev, což je nejen skvělé pro krevní oběh, ale může také pomoci uvolnit bolavé a napjaté svaly. Proto je po tréninku nejvhodnější doba pro využití výhod horké koupele. Vedle toho pobyty v teplé lázni pomáhají snižovat záněty kloubů způsobené artritidou nebo svalovými onemocněními.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte raději koupel, nebo sprchu?

info Hlasování bylo ukončeno.
Horké koupele si dopřávám každý den 33 %
Vanu si dopřeju maximálně jednou týdně. 10 %
Jsem sprchovací typ, koupel ve vaně mi nic neříká. 57 %
Hlasovalo: 21

Pomáhá proti depresi a povzbudí náladu

Zajímavé je, že výzkum z roku 2019 publikovaný v časopise International Journal of Hyperthermia naznačuje, že stejné dráhy v mozku, které regulují tělesnou teplotu, se podílejí na vzniku deprese. Existují důkazy, že zvýšení tělesné teploty může způsobit změny v mozku, které zvyšují množství hormonů regulujících náladu, jako je serotonin.

Zlepšuje spánek

Za normálních okolností se při přípravě na spánek ochladíme o několik stupňů. Horká koupel tento proces paradoxně urychluje: I když se ve vaně cítíme rozpálení, po jejím opuštění se tělesná teplota rychle sníží, což organismu napoví, že je čas jít do postele. 

Na co si dát při koupeli pozor?

Existuje ale několik věcí, které je třeba mít v souvislosti s horkými koupelemi na paměti: Většina vědeckých studií zdůrazňuje, že voda v rozmezí 38 °C až 41 °C je léčivá. Jakákoli vyšší teplota může být riziková pro starší osoby, těhotné ženy, děti a osoby s již existujícími zdravotními problémy. Takže pokud patříte do některé z těchto kategorií, nezapomeňte se o vhodnosti horkých koupelí poradit se svým lékařem.

Poslouchejte tělo

Lidé si dopřávají horké koupele, protože je jim to příjemné. A relaxační. Pokud tedy máte pocit, že vám koupel prospívá, rozhodně si je užívejte! Vaše tělo ví, co mu svědčí.

Zdroj: Dům a zahrada, healthline.com, eatingwell.com, healthcentral.com

Související články