Mnoho z nás chce být co nejsilnější a nejzdravější verzí sebe sama, ale k lepší fyzičce nebo vypracovanější postavě se nedopracujete za týden ani za měsíc, což může být skličující. Motivaci rozhodně nepomůže, pokud se zaměříte pouze na jeden cíl, třeba na dramatické zhubnutí, nebo posílení jen jediné partie. 

O úspěchu rozhoduje váha. Opravdu? 

Tělesná hmotnost je jedním ze základních ukazatelů, podle kterých posuzujeme svou kondici. Je to také nejoblíbenější metrika, možná proto, že je tak snadné ji sledovat a stát se jí posedlý! Jenže zlepšení fyzické kondice a vytvarování postavy, spíše než samotné hubnutí, znamená budování a udržování svalové hmoty. 

Takže jestli to myslíte se změnou životního stylu vážně, držte se našich rad. 

Nepočítejte jen kalorie

Jestli jste se dosud zaměřovali pouze na hubnutí, možná znáte starou mantru: kalorie dovnitř versus kalorie ven. Když spotřebujete víc kalorií, než kolik jich využijete, tělo si přebytek uloží do tukové tkáně. A pak tloustnete.

Jenže kalorie jsou důležité v případě, když se snažíte zredukovat tělesný tuk. Chcete-li vylepšit tělesné proporce, musíte se zaměřit na kvalitu stravy. Zvláště důležité je zvýšit příjem bílkovin, protože jsou nezbytné pro budování svalové hmoty. Nízkokalorická strava s vysokým obsahem proteinů vám pomůže zhubnout, aniž by došlo k úbytku svalové hmoty. 

Jak jíst před a po tréninku, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Nemáte tréninkový plán

Jednou z největších fitness chyb, kterou začátečníci dělají, je absence plánu. Většinou se ztraceně toulají po tělocvičně a přemýšlejí, na co se který stroj používá. Pak k některému sednou a provedou několik opakování s nepromyšleně zvolenou zátěží. Bez precizního plánu nikdy nedosáhnete svého cíle. 

Proto alespoň z počátku investujte do osobního trenéra. Ten vám vysvětlí, že ke zhubnutí jsou vhodné aerobní tréninky zaměřené na kardio, protože vyžadují obrovské množství energie. Toto cvičení však obvykle nestačí k vybudování významné svalové hmoty. Nejlepším způsobem, jak budovat svalovou hmotu, je zařadit do svého programu také posilovací cviky. Při nich se svalová vlákna poškozují. Díky dostatku bílkovin se svalová vlákna obnoví a zesílí, což nakonec vede k větším svalům.  

Jak začít s tréninkem pro ženy, se podívejte tady:

Zdroj: Youtube

Zahoďte váhu a měřte obvod těla

Svalová tkáň váží více než tuková, ale je mnohem kompaktnější. Pokud tedy nabíráte svaly a hubnete, vaše hmotnost se nemusí změnit (nebo se může dokonce zvýšit), i když se ve skutečnosti blížíte svým cílům.

Namísto sledování hmotnosti, se doporučuje měřit si obvod boků, pasu, stehen, hrudníku a paží. Tyto ukazatele vám poskytnou lepší představu o tom, jak efektivní je váš trénink.

Podcenění oblečení a vybavení 

Pokud to s fitness myslíte vážně, vyplatí se dbát na oblečení i obuv a investovat do kvalitního sportovního vybavení. Funkční tričko a spodní prádlo jsou ideální pro odvádění potu a zároveň zachování teplotního komfortu, sportovní mikina, trenky a tepláky pak pomohou doplnit vybavení tak, abyste se v něm cítili dobře. Nezapomínejte ani na vhodnou obuv. Správné boty vám totiž pomohou s koordinací, ale také zlepší tréninkové výsledky, usnadní provádění mnohých cviků či zdokonalí jejich technické provedení nebo i zvýší výkon.  

„Pro fitness, CrossFit či jógu může být vhodným řešením kvalitní lehká barefootová obuv. Díky velmi tenké a pružné podešvi umožňuje perfektně cítit zem pod sebou. Lepší kontakt se zemí může zlepšit stabilitu a rovnováhu, což je zásadní pro jakýkoliv trénink,“ doporučuje Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Příliš ambiciózní cíle

Stanovování vysokých ideálů vás může výrazně brzdit. Ve fitku platí pravidlo: krůček po krůčku. Měli byste si proto stanovit cíle, kterých můžete reálně dosáhnout na základě své aktuální kondice. Bez ohledu na to, zda chcete zhubnout 20 kilo, nebo přeměnit tuk na svaly.  

Vědci zjistili, že namísto stanovování velkých cílů, jejichž splnění může trvat měsíce nebo roky, je užitečnější určit si jen drobné pokroky, kterých můžete dosáhnout za krátkou dobu. Takže bojujete-li s motivací, dejte si malá a reálná předsevzetí. Třeba, že zhubnete jedno kilo týdně.

Ignorování odpočinku

Spánek je nesmírně důležitou složkou zdraví i hubnutí. Známé pořekadlo praví, že, kdo spí, ten jí. Unavení a nevyspalí budete mít horší náladu i slabší vůli a snadněji porušíte dietní plán. 

Stejně tak je zásadní uvědomit si, jak důležitý je odpočinek. V týdnu si dopřejte několik dní volna od tréninkové rutiny. Vyhnete se tak přetrénování, které může váš pokrok vrátit zpět. 

Myslíte-li to se změnou životního stylu vážně, uvědomte si, že se zavazujete ke správnému stravování, pravidelnému cvičení a sledování drobných pokroků, a to už navždy. Časem se vaše úsilí vyplatí a vy zjistíte, že nejenže vypadáte, ale hlavně se lépe cítíte! 

Zdroj: inbodyusa.com, www.anotherround.co.uk, www.texashealth.org

Související články