Máte rádi muzea, ale obvykle na ně nemáte přes den čas? Nebo vás láká zážitek objevovat umění a historii po setmění? Pak je pro vás připravena ideální akce! Od 17. května do 15. června 2024 se můžete těšit na jubilejní 20. ročník Festivalu muzejních nocí. Tato senzační kulturní akce, kterou každoročně organizuje Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími partnery, si získává stále větší popularitu. Národní zahájení letošního festivalu se uskuteční v pátek 17. května v Pardubicích od 14:00 hodin.

Co je to Festival muzejních nocí?

Festival muzejních nocí je oblíbeným fenoménem, který obohacuje kulturní život v celé Evropě. Návštěvníkům nabízí jedinečnou příležitost zažít muzea a galerie v úplně novém, atraktivním světle. Jak to celé začalo? V roce 2004 se Národní muzeum v Praze rozhodlo po vzoru jiných evropských měst uspořádat první Pražskou muzejní noc. Tato iniciativa byla tak úspěšná, že v roce 2005 z ní vznikl celorepublikový Festival muzejních nocí. Od té doby se k této události připojuje stále více měst a institucí, což z ní udělalo jedinečný kulturní fenomén, který nemá v Evropě obdoby.

Celý festival je velká kulturní událost, kde si můžete užít nevšední zážitky. Od prohlídek stálých expozic a výstav až po různé doprovodné a kulturní programy – muzea a galerie se stávají místy setkání, nečekaných zážitků a zábavy. Přijďte oslavit tento svátek společně s muzejníky!

Zdroj: Youtube

Ve dnech 17.–⁠18. 5. se těšte třeba na:

 • Bunkr Přáslavice, z. s.: Milovníci vojenské historie si přijdou na své v tomto jedinečném vojenském muzeu. Bunkr je plný fascinujících exponátů a příběhů z dob minulých.
 • Masarykovo muzeum v Hodoníně: Historický dům, kde se narodil první československý prezident, se otevírá veřejnosti se speciálním nočním programem. Přijďte obdivovat krásy tohoto muzea v novém světle.
 • Rodný dům J. G. Mendela: Pojďte se dozvědět více o zakladateli genetiky ve městě, kde se narodil. Rodný dům J. G. Mendela nabízí jedinečný pohled do jeho života a práce.
 • České muzeum stříbra v Kutné Hoře: Vstupte do středověkého světa stříbrných dolů a poznejte, jak se kdysi těžilo stříbro. České muzeum stříbra vás přenese do doby, kdy Kutná Hora byla hlavním zdrojem bohatství českých králů.
 • Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích: Umění pod širým nebem a noční pohoda? To je Severočeská galerie výtvarného umění, která se připravuje na unikátní noční výstavy a interaktivní programy.
 • Muzeum romské kultury, s. p. o.: Ponořte se do bohaté a barvité kultury Romů. Toto unikátní muzeum nabízí nejen výstavy, ale i hudbu a tanec.

O týden později se v termínech 24.–⁠25. 5. těšte třeba na:

 • Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod: V srdci Vysočiny se otevře muzeum plné historických pokladů a umění. Přijďte se inspirovat v prostředí krásné přírody a bohaté historie.
 • Muzeum Českého krasu v Berouně: Krasové jeskyně a fosilie? Muzeum Českého krasu nabízí jedinečný pohled na geologické bohatství této oblasti. Připravte se na dobrodružství v podzemí!
 • Šatlava – muzeum vězeňství v Uničově: Jak vypadalo středověké vězeňství? Přijďte to zjistit do Šatlavy v Českém Krumlově, kde můžete objevovat drsné podmínky starých vězení.
 • Muzeum zlata Nový Knín: Prozkoumejte zlatou horečku v Čechách! Muzeum zlata v Novém Kníně vás zavede do světa zlatokopů a dolování drahých kovů.
 • Muzeum dýmek Proseč: Milovníci dýmek a tabáku budou nadšeni z tohoto unikátního muzea. Ponořte se do světa kuřáckých potřeb a krásných dýmek z celého světa.

Tahle místa můžete navštívit na konci května

 • Mattoni muzeum: Vítejte ve světě minerálních vod a bohaté historie značky Mattoni. Toto muzeum nabízí zajímavý pohled na historii českého lázeňství a slavného nápoje.
 • Horácké muzeum: Lidová architektura a umění Horácka ožije v tomto nádherném muzeu. Ponořte se do krásné přírody a folklóru tohoto regionu.

Ačkoliv jsme pro vás vybrali jen pár z těch nejzajímavějších destinací, Festival muzejních nocí nabízí mnohem více! Desítky dalších muzeí a galerií po celé republice čekají na to, až je objevíte. Chcete-li prozkoumat kompletní program a naplánovat si svou vlastní muzejní noc, podívejte se na kompletní seznam míst a aktivit na oficiálních stránkách festivalu.

Zdroj: https://www.cz-museums.cz, https://www.bunkrpraslavice.cz/, https://www.masaryk.info/, https://mendel-rodnydum.vrazne.cz/, https://www.cms-kh.cz/, https://www.galerie-ltm.cz/, https://www.rommuz.cz/cs/, https://www.muzeumhb.cz/, http://muzeum-beroun.cz/, https://www.unicov.cz/satlava-muzeum-vezenstvi/ms-33967, https://www.muzeum-pribram.cz/, https://www.muzeumdymek.cz/, https://www.mattonimuzeum.cz/, https://hm.nmnm.cz/

Související články