Zveme vás na místa, kde strávíte nezapomenutelné léto v netradičních hausbótech. A abychom vám nedoporučovali "zajíce v pytli", poradili jsme se s odborníky z Amazing Places. Krásných míst je všude dost, ale tahle jsou opravdu top. Vyberte si, zda je vám bližší město, nebo vesnice, a pak už si jen užívejte vodu, pohodu a letní dobrodružství.

Ve městě: Altány Orlice

K netradičním vodním domkům Stulík a Sasanka se dostanete z centra Hradce Králové za několik minut. Takzvané Altány Orlice jsou dva vodní domečky. Jeden se jmenuje Stulík a je umístěný přímo na řece Orlici, kdežto Sasanka stojí na hrázi s výhledem na vodu. Můžete tu rybařit, koupat se, chytat lelky, užít si saunu... A také krásné východočeské město.

Hradec Králové: za královnou, architekturou, pohybem

Výsadní postavení mezi tzv. věnnými městy, která v minulosti patřila našim královnám, má Hradec Králové. Například katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí vám připomene královnu Elišku Rejčku. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani další skvostné stavby jako renesanční Bílá věž a Stará radnice.

Výjimečný je i secesní unikát na Labi - vodní elektrárna Hučák. Zde se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky můžete navštívit i strojovnu elektrárny. A pak ještě další parádní architekturu, která dala městu tvář počátkem 20. století skrz díla architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára. Tipy najdete tady a ještě zde.

Nudit se nebudou ani děti. Můžete si společně zahrát paintball, únikové hry, projít kukuřičné bludiště, užít si plavbu kolesovým parníčkem a jiné radosti.

Areál Písník aneb Na ostrov bez letadla

Na cestě mezi Hradcem Králové a Chlumcem nad Cidlinou najdete Areál Písník v bývalé pískovně a v něm dva vodní domky. My jsme unešení z domečku zvaného Ostrov, protože tento malý ráj na zemi se nachází na maličkém ostrůvku. Budete tu sami, jen vy a kolem voda. Na ostrůvek vás přepraví vor a najdete tu i pramici. Druhým lákadlem je hausbót Zátoka, schovaný v jedné zátoce jezera.

Chlumec nad Cidlinou: zahrada, pohádky a rčení

Architektonickou perlou města Chlumec nad Cidlinou je barokní zámek Karlova Koruna, s parkem v anglickém stylu a oranžerií. Zámek si nechal postavit jako letní sídlo hrabě František Ferdinand Kinský, jméno objektu je dané půdorysem evokujícím tvar královské koruny. Za zámek a jeho okolí musíme poděkovat baroknímu architektu Janu Blažeji Santini-Aichelovi. V zámeckém parku vás čekají pohádkové okruhy pro malé i velké návštěvníky.

Určitě znáte rčení „dopadli jako sedláci u Chlumce“. Původně se spojuje se selskými vzpourami proti robotě, které vyvrcholily právě u Chlumce nad Cidlinou roku 1775. Pokud chcete o této historické události vědět více, doporučujeme k návštěvě muzeum v barokní Loretě (bývalý klášter).

Ve městě: Rezidence Malše

Hausbóty Ema, Marta a Lili v Rezidenci Malše vám opravdu vyrazí dech. Jednak místem, kotví ve slepém rameni řeky Malše v centru Českých Budějovic. A za druhé velkorysým prostorem, každý nabídne celkovou plochu asi 80 m², včetně teras (dolní kryté a horní otevřené). Ráno se projděte kolem řeky, pak si dejte snídani a během dne využijte některé naše tipy "co dělat ve městě" nebo nedělejte nic, máte přece dovolenou.

České Budějovice: historie, pivo a zábava

Město na soutoku Vltavy a Malše založil král Přemysl Otakar II. ve 13. století, tohoto panovníka dodnes připomíná čtvercové náměstí, druhé největší tohoto typu u nás (první byste měli najít ve Vysokém Mýtě). V centru českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. stojí barokní Samsonova kašna, poblíž máte šanci objevit bludný kámen (v dlažbě).

Náměstí lemují desítky renesančních a barokních domů. Nejen město budete mít jako na dlani z ochozu Černé věže (225 schodů), odkud byste měli zahlédnout například i nejvyšší horu Blanského lesa Kleť nebo zámek Hluboká nad Vltavou. Kde si dáte "budvárek", jedno z našich nejznámějších piv, to už je na vás. Nejlépe však má chutnat v populární českobudějovické restauraci Masné krámy.

První týden v červenci bude návštěvníky Českých Budějovic bavit festival Múzy na vodě, v sobotu koncertuje i naše pěvecká legenda Helena Vondráčková. Ale ve městě se celé léto něco děje, tady najdete program jednotlivých akcí.

Související články