Letošní Velikonoce odstartovaly novou turistickou sezonu na mnoha našich hradech a zámcích. Když si naplánujete výlety už teď, budete mít až do podzimu pěkně napilno. Čím vás překvapí Bouzov, Velhartice, Konopiště, Lysice, Český Krumlov, Hrádek u Nechanic a jiné architektonické skvosty?

Vítejte na Bouzově! Minutová prohlídka ukáže to nej z hradu, na jehož věži přistál i létající švec Jíra z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci:

Zdroj: Youtube

Rok 2024 patří Habsburkům


Každý rok je věnovaný některému šlechtickému rodu, abyste se o něm dozvěděli více. Rok 2024 patří Habsburkům a místům s nimi spojenými. Hlavními taháky jsou zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy. Například na Konopišti plánují večerní prohlídky místnostmi, jež nejsou běžně přístupné, až do listopadu, mimo jiné uvidíte osobní předměty rodiny Františka Ferdinanda d'Este.

Zámek Ploskovice sice otevírá až v červenci, zato vás čeká vylepšený hlavní prohlídkový okruh, takzvané piano nobile. Půjde o 1. patro, díky zrestaurovanému nábytku a dekoracím se vrátíte do 50. let 19. století a zjistíte, jak tu tenkrát trávil čas náš poslední korunovaný český král a císař Ferdinand V., zvaný Dobrotivý.

Kam ještě za Habsburky

Na zámku Velké Losiny uvidíte apartmán sestry Františka Ferdinanda d'Este. Novinkou hradu Bouzov je také apartmán, ale Evžena Habsburského, který se zasloužil o proměnu hradu v pohádkové sídlo. Nechte se překvapit, jaké nové předměty a fotografie uvidíte.

Než na Bouzov vyrazíte z parkoviště poblíž, stáhněte si s dětmi aplikaci hry o Bouzově (zdarma) do mobilu a cestou skrz park se o pohádkovém hradu dozvíte více. K oslavě habsburského rodu se přidávají i další objekty například v Buštěhradu, Brandýse nad Labem či v Židlochovicích.

Zapište si do diáře: Unikátní zážitek slibuje jízda parním vlakem s vozem rodiny Františka Ferdinanda (19. května, z Prahy do Benešova).

Kolonáda na zahradě

Po dvouleté obnově se znovu otevřela zámecká zahrada v Lysicích, která vás posune v čase zhruba do konce 19. století až počátku 20. století. Kořeny zahrady sahají až do 16. století.

Hlavním magnetem je sloupová kolonáda s krytou pergolou (spojuje exteriér s interiéry 1. patra zámku) z poloviny 19. století. Baví i technická památka v podobě fíkovny s pojízdnou střechou a další zahradní stavby i venkovní sochy a vázy.
Náš tip: Až do 7. dubna je součástí 1. prohlídkového okruhu jarní květinová výzdoba a repliky historických kostýmů.

Další novinky

  • Zámky Hrádek u Nechanic a Slatiňany: Některé prohlídkové trasy jsou tlumočené do znakového jazyka.
  • Hrad Velhartice: Nový návštěvnický okruh Šumavská klenotnice vás vrátí do časů, kdy se na tomto hradu schovávaly korunovační klenoty.
  • Zámek Uherčice: Od konce dubna by měly být zpřístupněné interiéry 1. patra zámku ve východní části po obnově.
  • Zámek a hrad Český Krumlov: Obnovený Letohrádek Bellarie nadchne nejen nástěnnými malbami (od září nový návštěvnický okruh).

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Spočítáte, kolik jste navštívili našich hradů?

Méně než 10. 13
Více než 10. 65
Nespočítám, raději navštěvuji naše zámky. 19

Zdroj: NPÚ, kudyznudy.cz

Související články