Jak se k tomu postavit? Tak, jak to vždy dělali naši předkové - na změnu se adaptovat. Jedním z nejzákladnějších a zároveň nejjednodušších adaptačních opatření je zdravá a kvalitní půda. Jak zemědělská, tak ta, která je součástí našich měst v podobě parků a dalších zelených ploch. Ale jde třeba i o zahrádku před rodinným domem. Pomoc nabízí český patent, hydroabsorpční půdní substrát HYDROKOMPOST.

Zdravá půda dokáže v hospodaření s vodou zázraky

„Nekvalitní půda utužená těžkou technikou zadrží při dešti zhruba 50 litrů vody na metr krychlový. Oproti tomu kvalitní půda bohatá na organickou hmotu zadrží až 300 litrů vody, tedy 6x víc. V praxi to znamená, že při průměrném denním výparu 3 litry vody z metru čtverečního vydrží nekvalitní půda s vodou 17 dní, zatímco kvalitní, na organickou hmotu bohatá půda zadrží vodu až 100 dní,“ vysvětluje Martin Stehlík, spoluautor patentu na HYDROKOMPOST.

Hydrokompost přihnojování

Zdroj: Youtube

Organický reverzibilní hydrosorbent

HYDROKOMPOST, vyvinutý ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby a Výzkumným ústavem zemědělské techniky, je jedním z jednoduše dosažitelných řešení pro všechny, kteří chtějí zlepšit kvalitu půdy. Odbornou terminologií jde o čistě organický reverzibilní hydrosorbent s pomalým uvolňováním dusíku.

Obecnou řečí jde o substrát na bázi kravského hnoje, slámy, organických zemědělských zbytků a dalších příměsí ve formě praktických pelet. Půdě dodává nejen živiny, ale především organickou hmotu a výrazně posiluje přirozenou schopnost půdy zadržovat vodu a brání její erozi.

Zlepšení ekologické stability

„Původní záměr byl dodat organickou hmotu do půdy. V průběhu vývoje se ukázalo, že HYDROKOMPOST má jedinečnou schopnost zadržovat vodu - funguje jako houba a pojme až 400 % svého objemu. Pomáhá tak překlenout období sucha a vyrovnává extrémy počasí, “ uvádí Martin Stehlík.

Funkčnost HYDROKOMPOSTU dokazuje i řada úspěšných realizací. Většina z nich zároveň sloužila jako výzkumný projekt, takže přínos substrátu dokazují i měření. Různé iniciativy v České republice se zaměřují na zlepšení ekologické stability a využití přírodních zdrojů pro zvýšení kvality života.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Fandíte výzkumu pro šetrné zlepšení vlastností půdy?

Ano, jsem rád, když je podporován výzkum tohoto typu. 92 %
Netuším, o této oblasti nic nevím. 8 %

Udržitelné projekty v městském a venkovském prostředí

Mezi zajímavé projekty patří výsadba aleje z Bechlína do Předonína, zelená střecha Zemědělského muzea v Praze a zatravněné tramvajové pásy na Evropské třídě v Praze. Další projekty zahrnují obnovu biokoridorů, výsadbu lesů na problematických půdách a vinic, stejně jako ekologické úpravy okolí liniových staveb, které zahrnují i výsadbu dubů spravovaných Lesy hlavního města Prahy. Inovace zahrnují také použití HYDROKOMPOSTU, granulovaného organického hydrosorbentu, který se přidává do substrátu pro travní osev tramvajových tratí.

Zdroj: westpac.com, snexplores.org

Související články