Dárky za vysvědčení jsou lehce kontroverzní téma a každý rodič k nim přistupuje jinak. Někteří je berou jako motivaci pro dítě, aby během školního roku usilovalo o dobré známky, někdo je bere jako odměnu za snahu a v některých rodinách se nedávají vůbec. Rozdíly jsou i v investicích, které se pohybují v řádu stovek, ale i tisíců.

Dáváte dětem dárek nebo jinou odměnu za vysvědčení?

Ano, pokaždé 41
Ano, ale jen za dobré známky 21
Ne, nedávám 3

Podle některých odborníků by měl být dárek především milým gestem, kterým rodiče dají najevo, že výkon a celoroční práci dítěte oceňují. A to i když třeba nemá na vysvědčení samé jedničky. Pokud patříte mezi rodiče, kteří chtějí školáka nebo školačku na konci roku odměnit, máme pro vás tipy, kterými se můžete inspirovat.

Kdo si hraje, nezlobí

Oblíbeným dárkem za vysvědčení jsou různé druhy her – od klasických stolních až po zábavné venkovní aktivity. Pokud plánujete, že se do nich zapojí i další členové rodiny, sourozenci, rodiče i prarodiče, vyberte takový druh, který bude bavit všechny.

Například stolní hry, které vycházejí z počítačové předlohy, mohou být pro ostatní těžko pochopitelné, a pokud dítě nemá parťáka na stejné vlně, výsledný zážitek může být zklamáním. Při nákupu proto vybírejte tak, aby si dítě hru opravdu užilo.

Sportovní vybavení

Akčním a sportovně založeným dětem udělá radost nová výbava, která jim pomůže se zlepšit nebo se naučit něco nového. Může to být nový fotbalový, basketbalový nebo volejbalový míč, podložka na cvičení, žebřiny do pokojíčku, sada na stolní tenis nebo nová koloběžka.

Nadšené cyklisty potěší speciální dres z funkčního materiálu, malé gymnastky zase ocení kvalitní obruč nebo třeba svítící švihadlo.

Technické vychytávky

Dárky pro teenagery jsou trochu tenký led, ale nová technika obvykle zabere. Velmi oblíbené jsou v poslední době přenosné reproduktory, ale pokud preferujete spíše klid, vsaďte na kvalitní sluchátka. Gamerům uděláte radost novými komponenty k počítači, třeba výkonnou myší nebo herní klávesnicí.

A pokud potřebujete potomky spíše dostat ven na čerstvý vzduch, mohla by tomu pomoci outdoorová kamera nebo vysílačky s dosahem několika kilometrů. Slečnám můžete vybrat produkty z kategorie péče o krásu – fén s ionizátorem, multifunkční kulmu nebo elektrický čisticí kartáček na pleť.

Poukázka na nákup

Rádi byste svěřili výběr dárku potomkovi, ale nechcete mu dávat peníze? Vyřešte to poukázkou nebo kartou nabitou na vámi určenou částku. Může být do knihkupectví, obchodu s oblečením, hračkářství, sportovních potřeb, nábytku, obchodu pro kutily, rybáře nebo do prodejny s elektronikou. Podpoříte tak jeho samostatnost, a zároveň neztratíte úplnou kontrolu nad utrácením.

Zážitkový dárek

Kdo říká, že dárek musí být jen věc? Pokud dětský pokojíček přetéká ve švech a představa, že do něj přibude další předmět, který se brzy okouká, vás neláká, vsaďte na zážitek.

Vyzkoušet můžete únikovou hru, stav beztíže, jízdu motokárou, vyrazit na rodinný výlet do aquaparku, labyrintária, na stezku v oblacích, holčičkám udělá radost návštěva dětského kadeřnického salonu. Nebo se jen vydejte na společnou večeři do restaurace, kde vaří vaše oblíbená jídla, a oslavte, že jste společně zvládli další školní rok.

Související články