Sledování televize nebo surfování na počítači během jídla je neuvěřitelně zábavné a všichni jsme se tohoto hříchu už někdy dopustili. Rádi obědváme u notebooku a dáme si večeři při oblíbeném seriálu.

Pokud žijete sami, je pravděpodobné, že se z toho stane pravidelný zvyk, protože tyto spotřebiče jsou vašimi jedinými společníky a nikdo nejí rád sám. Věděli jste však, že tento zdánlivě neškodný zvyk může být docela nebezpečný zlozvyk?

Už jste se přistihli, že při sledování televize jíte, jíte a jíte a pak jste překvapení, kolik toho bylo? A to jste vlastně ani neměli hlad, jenom chuť na něco opravdu malého. Existuje mnoho možných důvodů, proč to lidé dělají. Následující důvody nutkavého přejídání se u TV patří mezi nejčastější:

Při sledování televize se v podstatě tělo odpoutá od mysli - hlava je zaměstnána dějem na obrazovce a nevěnuje pozornost signálům, které tělo vysílá. Neslyší, když mozek křičí, že už nechce. A protože jíte bezmyšlenkovitě, necítíte se sytí. Kdybyste věnovali pozornost pouze jídlu, poznáte, kdy máte dost.

Tělo i mysl jsou při sledování televize pasivní a nepotřebují v danou chvíli příliš energie. To, co organismu poskytnete, jednoduše uloží do zásob na později. A když se delší dobu nehýbete, zpomalí se metabolické procesy

A teď trocha psychologie. Přemýšleli jste někdy, proč je pro vás sledování televize, či brouzdání po internetu tak příjemné? Může to být způsobeno asociacemi, které jste si v dětství vytvořili mezi jídlem a relaxací.

Možná vás v dětství rodiče uklidňovali dobrotami, když jste se cítili rozrušení, nebo smutní a k tomu pustili oblíbený animáč. A to ve vás vytvořilo spojení film + jídlo = pohodlí. Anebo si mnozí jídlo a televizi spojují s láskou, protože když byli mladší, trávili čas s rodinou před obrazovkou a jedli. Asociace nabízejí nekonečné množství variant, identifikujete, která je ta vaše?

Pro další je proces hledání jídla, přípravy pokrmů a jejich konzumace způsobem, jak odvést pozornost od řešení skutečných emocí. Při sledování televize zapomenete na starosti, protože mozek zaměstnáváte jinak.  

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jíte často při sledování televize či u počítače?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, prakticky každý den. 33 %
Nikdy. Jíme s rodinou společně u stolu. 30 %
Občas, třeba při fotbale. 38 %
Hlasovalo: 40

Proč si u filmu dopřáváme nezdravá jídla? 

Dalším důvodem, proč ze života vyřadit zlozvyk konzumace jídel a filmů současně, je to, že často upřednostňujete kvantitu před kvalitou a většinou se rozhodnete pro balené pochutiny, které mají vysoký obsah kalorií, cukru, tuku a soli.

Potraviny, jako jsou chipsy, sušenky a sladké nápoje, časem převálcují vaši snahu o vyvážené stravování a následek je jasný: přibírání na váze a další zdravotní problémy způsobené nezdravou výživou.

Vyzkoušejte všímavé stravování

Ke zmírnění negativních dopadů stravování při sledování televize se doporučuje tzv. všímavé stravování. Tedy jíst u stolu, soustředit se pouze na to, co si vkládáte do úst, vychutnat si každé sousto a ničím se nerozptylovat. 

Zde je několik kroků, kterými se můžete řídit:

  • Než začnete jíst, na chvíli se zastavte a několikrát se zhluboka nadechněte. To vám pomůže soustředit se a přenést pozornost do přítomného okamžiku.
  • Než se zakousnete, všímejte si barev, textur a vůní jídla. Zapojte všechny smysly.
  • Nespěchejte a každé sousto důkladně rozžvýkejte a vychutnejte si je. Mezi jednotlivými sousty odkládejte příbor, abyste zpomalili tempo jídla.
  • Nalaďte se na signály hladu a sytosti, které vám dává vaše tělo. Jezte, když máte hlad, a přestaňte, když jste spokojeni, místo abyste jedli ze zvyku nebo z nudy.
  • Snažte se jíst v tichém a klidném prostředí bez rušivých vlivů, jako je televize, telefon nebo počítač. Soustřeďte se pouze na to, co leží na talíři.
  • Nehodnoťte sebe ani svůj výběr jídla. Přistupujte k jídlu s laskavým přístupem a sebepřijetím.
  • Věnujte chvilku tomu, abyste ocenili jídlo, které máte před sebou, a úsilí, které bylo vynaloženo na jeho přípravu. Vypěstujte si pocit vděčnosti za potravu a to, co dává vašemu tělu.
  • Všímejte si, jak tělo reaguje na různé potraviny, a podle toho upravte svůj výběr.
  • Můžete také vyzkoušet konkrétní cvičení vědomého stravování, jako je meditace s rozinkami, při které v duchu sníte jednu rozinku a věnujete pozornost její struktuře, chuti a pocitům.

Zdroj: indianexpress.com, thecenterforgrowth.com, thehealthsite.com

Související články