Zimní měsíce mohou přinášet pochmurné počasí s malým množstvím slunečního světla a mrazem. To se odrazí nejen na zdraví, ale také na duševní pohodě. Prozkoumejte svou skříňku s kořením, pravděpodobně obsahuje několik druhů hřejivého koření a bylinek, jako je zázvor, česnek, skořice a hřebíček. 

Úloha zahřívacích bylin a koření v zimě

V zimních měsících přichází příliv nízkých teplot a naše tělo přirozeně vyhledává teplo, aby si udrželo rovnováhu. Pokud si všimnete, že v zimě máte chuť na vydatné, teplé polévky a dušené pokrmy, zatímco v létě dáváte přednost chladivým salátům a ovoci, je to projev vrozeného temperamentu vašeho těla, který vás vede k dodržení základní teplotní rovnováhy potřebné pro dané roční období.

 Je známé, že zahřívací koření a bylinky stimulují krevní oběh, zlepšují metabolismus a vytváří vnitřní teplo, čímž pomáhají tělu udržovat harmonickou rovnováhu během chladných měsíců.

Které koření a bylinky vám v zimě nesmí chybět ve spíži?

Skořice 

Aromatická skořice je jedním z nejlepších zahřívacích koření! Stimuluje krevní oběh a působí vysoce protizánětlivě. Pomáhá trávení i při podrážděném žaludku a pocitech nevolnosti. Snižuje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podporuje zdravou regulaci hmotnosti. 

Zvažte přidání skořice do jablečného moštu, čaje, mexické horké čokolády, jablečného nebo dýňového koláče.

Kurkuma 

Kurkuma je známá především pro své protizánětlivé účinky, konkrétně se používá hlavně na chronické bolesti kloubů. Je to také skvělá bylina na trávení, která chrání před vředy. Kurkumin, hlavní účinná složka kurkumy, zvyšuje průtok krve a posiluje kardiovaskulární funkce a zároveň posiluje játra a detoxikační procesy. 

Kurkumu přidávejte do polévek, dušených pokrmů, indického nebo thajského kari, čaje a zlatého mléka.

Zázvor

Zázvor je jednou z nejdůležitějších bylin používaných během chladnějších podzimních a zimních měsíců. Zahřívá a omlazuje, stimuluje krevní oběh. Pomáhá při léčbě nachlazení, protože podporuje uvolňování toxinů z těla. Mezi další přínosy zázvoru patří jeho použití při nevolnosti, zažívacích potížích, křečích, nevolnosti a závratích.

Zvažte použití zázvoru v čaji s citronem, zázvorovém pivu, kombuše, zlatém mléce, v omáčkách, koktejlech, sušenkách, salátových zálivkách, nebo polévce.

Kardamom  

Jedná se o další zahřívací bylinu, která osvěžuje dech, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje funkci trávicího traktu a jater. Kardamom lze přidávat do směsí pro zlepšení krevního oběhu nebo k pročištění dutin a dýchacích cest. Kardamom je také bezpečný a účinný při ranní nevolnosti. 

Dopřejte si kardamom v čaji, chlebu, sladkostech nebo polévkách.

Česnek

Nebylo by možné mluvit o zahřívacích bylinkách, aniž bychom nezmínili česnek. Je dalším posilovačem imunity, který dokáže pořádně zahřát. Tím, že si ho přidáte do jídla, přinese do těla teplo a navíc pomůže nastartovat zpomalené trávení. 

Česnek si můžete vychutnat syrový, pokud ho snesete, nebo ho nakrájejte a povařte. Potřebujete-li rychlé povzbuzení, vyzkoušejte česnekový extrakt.

Hřebíček

Hřebíček je známé vánoční koření, které má hřejivou a lákavou vůni. Velmi si rozumí se skořicí, společně mají aromaterapeutické účinky. Možná vás překvapí, že hřebíček je na prvním místě v žebříčku koření co do obsahu antioxidantů, jejichž množství je více než 60krát vyšší než v borůvkách! 

Přidejte jeden nebo dva hřebíčky do svého oblíbeného čaje, nebo do svařeného vína. 

Tymián

Středomořskou bylinku tymián, které se dobře daří i v našich zahradách, nejčastěji používáme v kuchyni, ale zapomínáme, že je ceněnou součástí zásob mnoha bylinkářů. Nejenže má hřejivý charakter, ale osvědčuje se také při léčbě mnoha běžných potíží, které se objevují v chladnějších měsících. Tymián se odedávna používá ke zmírnění kašle a bolesti v krku i k povzbuzení dýchacího systému. Podporuje také imunitu a má dokonce vliv na zlepšení nálady.

Vyzkoušejte čaj ze sušeného tymiánu a medu na škrábání v krku, nebo rozptylte trochu tymiánového esenciálního oleje při projevech nachlazení.

Jak vidíte, stačí jen sáhnout do šuplíku s kořením a otevře se před vámi nový svět, který je vedle chutí a vůní také plný zdraví. Proto kořeňte a poslouchejte své zimní chutě. Vaše tělo si tak říká o to, co potřebuje. 

Zdroj: Dům a zahrada, goldenpoppyherbs.com, healthnews.com, euphoricherbals.com

Související články