Blíží se podzim a s ním další houbařské žně. Objevte skryté zdravotní benefity našich známých hub, jako jsou žampiony, václavky či hříbky, a odhalte tajemství čirůvky fialové, která opravdu není jedovatá. Tyhle houby vás svými účinky na zdraví příjemně překvapí.
I mykolog potvrzuje, že houby mají různé léčivé účinky:
Proč sbírat i hořčák
Hřib žlučník (Tylopilus felleus), lidově zvaný hořčák, v košíku nechceme, však by také pokazil každé jídlo. Přírodní medicína ho ale doporučuje sebrat, usušit a namlít na prášek. A užívat v malém množství jako pomoc při problémech se žaludkem a při průjmu. Některé vědecké výzkumy navíc naznačují jeho schopnost pomáhat v boji s určitými typy nádorů, například s rakovinou prsu.
Tenhle hříbek ulevuje při bolestech
Až v lese uvidíte naši houbovou jedničku a nejznámější druh hříbku - hřib smrkový (Boletus edulis), ohněte se pro něj s velkou radostí. Uvádí se, že mírní záněty, podporuje trávení a rovněž má ulevovat při bolestech kloubů a zad.
Fialová kamarádka cukrovkářů
Nenechte se odradit "jedovatě" vypadající barvou, čirůvka fialová (Lepista nuda) je opravdu bezvadná houba, patří k nejchutnějším. Roste hlavně na podzim, proto z lesa ani v září či ještě později neodejdete s prázdnou. Čirůvka fialová dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. Svědčí jak cukrovkářům, tak lidem ve fázi prediabetu. Čirůvku fialovou konzumujte po tepelné úpravě, zasyrova je mírně jedovatá.
Léčivá síla václavek (rod Armillaria)
Máte chuť na guláš z hub nebo falešnou dršťkovou polévku? Pak v lese sbírejte václavky obecné, smrkové nebo hlíznaté, jejich čas přichází hlavně na přelomu léta a podzimu, ale najdete je třeba ještě v listopadu. Používejte pouze kloboučky a déle je duste (vařte), alespoň půl hodiny. Mladé václavky budou lahodné i zavařené, zase je podstatná předchozí tepelná úprava. Zasyrova jsou mírně jedovaté.
Václavky jsou vynikající také jako přírodní pomoc. Zlepšují práci srdce i mozku, prokrvují, působí proti plísním i bakteriím. Jsou vítané při trávicích potížích a dokonce se uvádí, že svědčí i našemu zraku a dýchací soustavě.
Geniální žampiony
Existuje více druhů jedlých žampionů (pečárek), které nemusíte kupovat - nasbírejte si je. Například lesní (Agaricus silvaticus), dvouvýtrusý (Agaricus bisporus), polní (Agaricus campestris)...
Už z názvů je patrné, že žampiony najdete nejen v lese, ale i na polích, u cest, v zahradách a na jiných místech (třeba i na hromadách hnoje). Pochutnejte si na žampionech a podpořte i svoje zdraví.
„K mimořádným účinkům žampionu patří protialergické působení na organismus. Zároveň pomáhá ničit nežádoucí druhy bakterií, které vyvolávají řadu infekcí, a také je prostředkem proti tumorům,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná. Žampiony rovněž slibují antibiotické působení, posilují žaludek, slezinu a mají pomoci i při zahlenění.
A navíc jsou žampiony vhodné i pro obézní lidi, tady se dozvíte proč.