Přivítejte léto v Plzni neobvyklými zážitky. Pod zem se dostanete v jediném hlubinném kaolínovém dolu u nás, přímo ve městě je 3. nejrozsáhlejší podzemí v ČR. Zpátky na zem vás vrátí hudební zážitek, už 28. 6. se chystá open-air opera našeho nejslavnějšího skladatele.

A nadhled získáte, až zvládnete schody kostelní věže katedrály sv. Bartoloměje či některé rozhledny. A pro odvážné přidáváme dva speciální tipy, které odhalí krásy Plzně z ptačí perspektivy.

Pod zemí: unikátní kaolínový důl

V Nevřeni, asi 15 km od Plzně, objevíte unikátní kaolínový důl. Možná ho znáte z filmové pohádky Čertí brko. Právě díky natáčení pohádky v kaolínovém dolu došlo k jeho zpřístupnění pro veřejnost, předtím se sem lidé dostávali na zapřenou skrz betonovou skruž.

Překvapí vás impozantní chodby a sály, některé jsou vysoké až 12 metrů a široké až 8 metrů. V létě je tu příjemný chládek, tak se dobře oblečte a neberte si botičky na podpatku.

Další tip: Druhá chladná návštěva vás čeká přímo v centru Plzně. Historické podzemí pochází z konce 13. století, labyrintem chodeb a sklepů vás provede průvodce. I tady platí: teplé oblečení a dobré boty s sebou.

Na zemi: opera v zoologické zahradě

V Plzni se už tradičně pořádá Noc s operou, letos padla volba na Libuši od Bedřicha Smetany. Důvody jsou dva, jak uvádí web Visit Plzeň: Bedřich Smetana v Plzni studoval na gymnáziu a napsal zde několik svých prvních klavírních skladeb. A v březnu 2024 jsme si připomněli 200 let od jeho narození.

Opera ve zkrácené verzi se chystá pod širým nebem, takže stoprocentně půjde o hvězdný večer, v amfiteátru Lochotín v plzeňské zoo.

Další tip: Kdybyste operu nestihli, zajděte si některou středu nebo pátek do Riegrovy ulice a užijte si koncerty buskerů přímo na ulici. A pokud byste jeli do Plzně počátkem září, těšte se na buskerský festival.

Nad zemí: unikátní vyhlídky

Nejlepším místem, kde budete koukat na Plzeň ze všech stran, a dost možná spatříte i vrcholky Alp, je kostelní věž katedrály sv. Bartoloměje. Jde o nejvyšší kostelní věž u nás, ochoz se nachází ve výšce přibližně 60 metrů. Chce to jen maličkost, vystoupat 299 schodů.

Nebo zajeďte do čtvrti Doubravka a pěšky se vydejte k rozhledně na Chlumu, je stará pomalu 100 let a vysoká 25 metrů. Počítejte se 121 schody a otevírací dobou pátek až neděle.

Další parádní výhled nabízí kamenná rozhledna Krkavec, z Plzně sem vede hned několik turistických tras. Rozhledna pochází z roku 1901. Krkavec je trošku menší (výška 18 metrů), takže vás čeká i méně schodů (98). Zato má otevřeno denně a dá se tu i přespat, čili romantika na druhou.

Další tip pro odvážné: Komu nestačí vyhlídky, může si dopřát let balonem. Kromě centrálního náměstí a slavné katedrály z něj uvidí legendární pivovary, největší synagogu v Česku nebo zříceninu hradu Rabyně. Za zvážení stojí také vyhlídkové lety pro jednotlivce nebo rodinu, pořádají se dokonce i v mini verzi, tedy 20 minut letu, ale také delší.

A jak je to s tím pivem? Můžete si jej koupit na cestu domů a připomenout si zajímavý výlet.

Související články