Stále si pletete úpal a úžeh? Vymysleli jsme pro vás mnemotechnickou pomůcku. Pamatujte si, že úpal je jako Ú-děsná rána z děla (PAL), která zasahuje celé tělo. Kdežto úžeh je jako Ú-žasně trefené žahnutí, představte si pád žahavé medúzy na vaši hlavu. U úžehu skutečně jde o hlavu. Ale hlavu je třeba používat v každém případě, protože předcházet úpalu a úžehu se dá docela snadno.

Přehřátí organismu v autě na cestě nejen k moři může být velice rizikové. Ale naučit se poskytovat první pomoc se vyplatí i v případě, když někdo zkolabuje na ulici:

Zdroj: Youtube

Úpal: popis a příznaky

Úpal je přehřátí organismu, selhání jeho termoregulace. Vzniká v momentu, kdy se nedokážeme zbavit příliš velkého tepla, které se akumuluje v celém těle. Úpal nemusí být spojený s pobytem na slunci, stačí, když se nacházíte v horkém a dusném, případně i vlhkém prostředí (hromadné letní akce, kde je moc lidí, dále nevětrané prostory - rizikové jsou "zabedněné" tělocvičny, dopravní prostředky bez klimatizace, jízda v autě a podobně).

Mezi typické projevy úpalu patří vysoká teplota, bolest hlavy, nevolnost, případně zvracení, žízeň, ale třeba i citlivost na světlo. Hrozí také křeče, mdloby až bezvědomí.

Úpal: první pomoc

Koho zasáhl úpal, ten potřebuje stín a chladnější místo tam, kde dobře proudí vzduch, je klimatizace či větrák. Pokud je dotyčný oblečený, uvolněte mu oděv, aby ho nikde nic neškrtilo. Podávejte mu po troškách vlažné tekutiny, dobré jsou například minerální vody (jako první pomoc poslouží i voda se solí). Přikládejte vlažné obklady (navlhčete třeba ručník) či tělo postiženého otírejte navlhčeným hadříkem.

Jak uvádí Světová zdravotnická organizace: snažte se snížit teplotu za každou cenu. A je-li člověk v bezvědomí, uložte ho do stabilizované polohy a ihned volejte záchranku.

Úžeh: popis a příznaky

Úžeh neboli sluneční úpal vzniká, když se necháte "smažit" na slunci a přehřejete si mozek. Jde o následek nadměrného vystavování se slunečním paprskům. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, jen teplota nebývá tak vysoká, navíc se může přidat spálená kůže a ztuhnutí šíje.

Jak rozlišit úpal od úžehu, když jsou projevy dost podobné? Úpal se hlásí brzo poté, co si ničíte tělo, kdežto úžeh přichází s odstupem několika či více hodin (typická situace: přes den se sluníte, večer je vám blbě). A poznáte to i podle toho, v jakém prostředí a jak dlouho se pohybujete.

Úžeh: první pomoc

I v případě úžehu se potřebujete dostat ze slunce do stínu a chládku, doplnit tekutiny - opět platí: pijte po doušcích! Rovněž v případě úžehu ulevuje ochlazování a opravdu zásadní je zvlhčování hlavy. Máte-li spálenou kůži, po ochlazení, třeba ve sprše, (vlažnou, ne studenou vodou!) se jemně otřete a na spálenou pokožku naneste chladivý přípravek.

Prevence je zadarmo

Předcházet úpalu a úžehu u dospělých jde snadno, stačí používat selský rozum. V létě dostatečně pijte, noste vzdušné oděvy, chraňte si hlavu kloboučkem nebo kšiltovkou, nesluňte se hodiny.

Chraňte i ostatní. Myslete hlavně na miminka (děti do 1 roku věku nemají být vůbec na slunci) a malé děti, starší generaci a na lidi při těle. Opalování je rizikové i pro lidi s kardiovaskulárními a dýchacími potížemi. A nejen opalování, ohrožené skupiny nemají pobývat ani v prostředích, kde je vedro, zbytečně zatěžují tělo a riskují své zdraví.

Související články