Zapomeňte na bolavá záda, přenosné pomůcky k vodě jsou lehké, skladné a dostatečně stabilní. Některé mají i praktická ucha či popruh, abyste si je přehodili přes rameno a mohli vyrazit za létem a vodními radovánkami. A všechny plážové pomůcky využijete také na zahradě nebo na výletech, když si budete chtít udělat piknik v přírodě.

Poslechněte si nestárnoucí letní hit, který proslavil Goombay Dance Band, ale vy ho určitě znáte od Heleny Vondráčkové jako Léto je léto:

Zdroj: Youtube

Plážový stan u vody i doma

Šikovná ochrana soukromí, pro děti místo na hry a pro všechny pojistka, že nikdo z vás nedostane úpal ani se nespálí. Plážové stany se většinou nabízí ve dvojí verzi: buď připomínají iglú, nebo tunel (ty bývají prostornější). Vždy si ověřte jeho rozměry, abyste věděli, zda se do plážového stanu pohodlně vejdete. Pro dvě osoby se doporučují rozměry kolem 200 x 120 cm, výšku řešte podle toho, zda chcete ve stanu také stát.

Který stan se sám postaví

Pravda, úplně bez vaší pomoci to nepůjde, ale samorozkládací stan na pláž šetří práci. Ovšem i kdybyste si koupili "obyč" verzi, nevadí, protože plážový stan rozložíte během několika minut. Doporučujeme: Vždy se hodí, když má plážový stan moskytiéru.

Proč řešit faktor UPF

Naši pravidelní čtenáři ví, že faktor UPF se používá u outdoor textilií a vypovídá o tom, do jaké míry disponuje daná látka ochranou před UV zářením. Proto se vyplatí všímat si faktoru UPF rovněž při nákupu plážových stanů nebo slunečníků či plážových zástěn (paravánů).

Mrkli jsme na srovnávač cen a samorozkládací plážový stan pro 2 osoby a s UPF 50+ je k mání asi za 500 Kč.

Stále si připomínejte: Ochrana proti UV záření je u vody klíčová! Faktor UPF 50+ u outdoor textilií je významný pro ochranu našeho zdraví. Hodnota UPF 50 blokuje asi 98 procent UV záření, jde jak o UVA, tak UVB. Což je rozdíl v porovnání s ochrannými opalovacími přípravky, u nich se udává SPF faktor, jenž chrání pouze před UVB paprsky. 

Plážová zástěna, clona nebo paraván

Je to jedno, pod různými slovy najdete funkčně obdobné plážové výrobky. Zástěna i paraván můžou mít třeba jen 2 díly, jsou-li aspoň 3dílné, lépe se přizpůsobí různým situacím. Kromě slunce slibují i ochranu před větrem.

Všímejte si jak textilního materiálu (o outdoor textiliích a ochraně před UV zářením viz výše), tak celkových rozměrů. Délka paravánu může být jen pár metrů nebo třeba i 10 metrů, zatímco šířka se obvykle pohybuje pod 1 metr. A samozřejmě i tyčí.

Slunečník je klasika

Na rozdíl od zahradního nebo i balkonového slunečníku je plážový slunečník lehčí, menší a nejčastěji má kruhový tvar. Příklad: slunečník o průměru 160 cm se udává jako dostačující pro 2 osoby. Pro snazší "instalaci" se prodává šroubovací stojan. Hlubší ukotvení, ať do písku, či zeminy, je důležité, aby plážový slunečník "nepadl" k zemi při prvním lehkém vánku.

Související články