Kam se vydat? Za legendární Slovanskou epopejí, jejíž velikost se počítá na mnoho metrů, se vypravte na zámek v Moravském Krumlově. Kdežto mini epopej je vystavená v Muzeu rekordů v Pelhřimově a na přeměření děl postačí malé pravítko, jde o milimetry.
Slovanskou epopej by aspoň jednou za život měl vidět každý:
Kdy vznikala Slovanská epopej
Velkolepá Slovanská epopej představuje 20 monumentálních pláten. Tvořil je slavný secesní malíř Alfons Mucha v průběhu let 1910 až 1928 a cyklus pláten měl fungovat jako duchovní posílení, ale také poučení z klíčových historických událostí, jež Slovany ovlivnily.
Slovanská epopej vznikala na zámku Zbiroh, kde se našlo místo pro tvorbu obřích děl, ta největší měří 6,1 x 8,1 metru (platí to i pro 1. dílo epopeje, Slovany v pravlasti, které můžete vidět ve fotogalerii).
Do Pelhřimova za mini epopejí
Alfons Mucha se narodil 24. července roku 1860 a zemřel rovněž v červenci v roce 1939. Což jsou hned dva pádné důvody k oslavě jeho tvorby. A ta se dá pojmout velmi inspirativně, jako to před lety udělal malíř Jan Jiří Rathsam. Rozhodl se uctít osobnost Alfonse Muchy a nakreslil jeho Slovanskou epopej, ale miniaturní. Na rozdíl od Muchy ji tvořil "pouze" 9 let, přepočítáno na čas šlo asi o 1500 hodin.
Na prohlídku lupu s sebou
Miniaturní díla měří pár desítek milimetrů, vznikala na plátně pomocí olejových barev a malíř Rathsam pracoval nejen s mini štětečky, ale také s peříčkem z anglického havrana. Ale nejprve si vše nakreslil tužkou (i tuha 0,3 mm byla moc silná, proto ji obrušoval).
Nejlépe si mini epopej prohlédnete pod lupou, ostatně lupu používal i malíř - jinak by to ani nešlo.
Mini díla jsou detailně provedená: „O nebývalé obtížnosti svědčí třeba i to, že například jen na obraze Zavedení slovanské liturgie je 66 postav. Ale nejen to. J. J. Rathsam se zaměřil i na vystižení charakteru a nálad postav, třeba na smutek Jana Ámose Komenského vzpomínajícího v exilu na svou vlast," vypráví Miroslav Marek, zakladatel Agentury Dobrý den, která provozuje Muzeum rekordů v Pelhřimově.
Přijďte se podívat do expozice Zlaté české ručičky, muzeum má otevřeno denně i o prázdninách.