Co má společné lázeňství v Bechyni a zdejší zámek? Oboje souvisí s posledním Rožmberkem Petrem Vokem. Díky němu můžete na zámku obdivovat jeho historii, v zámecké zahradě se kochat moderními uměleckými artefakty a v zámecké sýpce si užít výstavu soch a obrazů, včetně děl geniálních světových malířů.

Vítejte v jihočeské Bechyni, je tu co obdivovat, včetně Bechyňské Duhy - unikátního obloukového mostu:

Zdroj: Youtube

Proč vyrazit na zámek Bechyně

Kdo má rád vodu, v Bechyni si užije, zdejší zámek totiž ze tří stran obklopuje řeka Lužnice a říčka Smutná. Na skalním výběžku nad jejich soutokem stávalo už v 9. století hradiště. Ve 13. století zde král Přemysl Otakar II. nechal vybudovat hrad, který se v 16. století díky Petru Vokovi z Rožmberka proměnil v reprezentativní renesanční zámek.

Štuky a fresky tvořili umělci z Čech, Itálie a Ticina (jižního kantonu Švýcarska). Pak se panství zase vrátilo Šternberkům, následoval knížecí rod Paarů, který založil anglický park.

Od 90. let 20. století zámek a přilehlé budovy vlastní rodina Stava, pro veřejnost je zámek otevřený včetně zahrady od června až do září, tak přijďte. Pokochat se můžete například unikátním pozdně gotickým Stromovým sálem. Nebo největší evropskou galerií dětských portrétů z baroka a 19. století a dalšími radostmi.

Překvapení v zámeckém parku

Bechyňský zámek se už několik let mění také ve výjimečné kulturní místo. Každoročně zde pořádají výstavy i v zahradě. Ta letošní se jmenuje Současné umění a Sochařský park, umělecké artefakty a sochy se nachází v parku i na zámku. Není jich mnoho, v klidu si je prohlédněte a pak můžete v rodině hlasovat, který se vám nejvíce líbí.

Nás v parku nejvíce zaujaly tzv. Stallers - kočárky nebo snad vozíčky a současně i lavičky, protože se do nich můžete usadit. A na zámku kartonové bludiště, bude bavit také děti. Ale vás třeba zaujme úplně něco jiného. Podívejte se na krátké video z loňské výstavy.

Kde uvidíte Chagalla, Miróa a Picassa?

V zámecké sýpce vás potěší výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, na ni ale už potřebujete určitý čas. Jde o více než 130 obrazů či soch od více než 40 umělců - představitelů abstraktního umění 20. století. Právě tady najdete i obrazy Picassa, Miróa nebo Chagalla a mnohé další. A dokonce i uměleckou vzpomínku od Le Corbusiera.

Více o obou výstavách se dozvíte zde.

Související články