Každoročně 8. března oslavujeme MDŽ, den, který mnozí z nás vnímají pouze jako příležitost k darování květin a čokolády. Avšak význam tohoto dne je mnohem hlubší a sahá daleko za hranice komunistických slavností. Pojďme se ponořit do jeho historie, současnosti a zjistit, jak tento den oslavit s opravdovým porozuměním jeho smyslu.
MDŽ známe z dob komunismu
MDŽ byl v Československu tradičně spojován s komunistickým režimem, kdy oslavy zahrnovaly okázalé slavnosti, rudé karafiáty a verše. Toto spojení s bývalým režimem vedlo některé k tomu, aby tento den přestali slavit, vnímajíce ho jako uměle vytvořený komunistický svátek.
Jeho historie ale sahá dál
Skutečně, MDŽ má kořeny hluboko v historii, daleko před érou komunismu. Tento den se nezrodil z politických důvodů či jako nástroj propagandy, ale jako vyjádření nezlomné vůle žen bojovat za svá práva a rovnoprávnost. Jeho počátky lze vystopovat až k prvním demonstracím a pochodům za ženská práva na počátku 20. století, kdy ženy po celém světě začaly požadovat politickou a hospodářskou rovnoprávnost, včetně práva volit.
Přelomové momenty na cestě k MDŽ
- První vlaštovky boje za rovnost - Rok 1907 označuje počátek organizovaného mezinárodního hnutí za ženská práva, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Tato konference položila základy pro myšlenku, že ženy by se měly určitý den v roce scházet a požadovat volební právo a rovnoprávnost ve společnosti.
- Newyorské pochody - Inspirací pro MDŽ byly také události roku 1908, kdy se v New Yorku sešlo několik tisíc žen, které pochodovaly za zkrácení pracovní doby, lepší platy, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Tyto pochody byly názorným projevem rostoucího hnutí za ženská práva v USA a později inspirovaly ženy i v jiných částech světa.
- Rozšíření do Evropy - V roce 1910 byl na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani přijat návrh Clary Zetkinové, významné německé socialistky a bojovnice za práva žen, na zavedení mezinárodně oslavovaného Dne žen. Tento návrh byl motivován snahou o internacionalizaci boje za ženská práva a potřebou upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost. První oficiální oslavy MDŽ se konaly o rok později v několika evropských zemích, včetně Rakousko-Uherska, což ukazuje na mezinárodní rozsah a podporu myšlenky rovnoprávnosti.
- 8. březen jako symbol boje - Datum 8. března bylo definitivně ustaveno jako Mezinárodní den žen po demonstracích ruských žen v roce 1917, které požadovaly "Chléb a mír" během první světové války. Tyto protesty vyvrcholily abdikací cara a zavedením volebního práva pro ženy v Rusku. Podle gregoriánského kalendáře, který Rusko přijalo krátce po revoluci, připadá tento den na 8. března, což dodalo MDŽ další historický rozměr.
S rostoucím uznáním a podporou ze strany Organizace spojených národů v roce 1975, kdy byl MDŽ oficiálně uznán, se tento den stal globálním symbolem boje za rovnoprávnost, práva žen a sociální spravedlnost. MDŽ dnes připomíná nejen historické úspěchy, ale i současné výzvy v dosahování rovných práv a příležitostí pro ženy a dívky po celém světě.
MDŽ dnes
V současnosti MDŽ představuje nejen připomínku bojů minulých, ale i demonstraci za odstranění diskriminace a za lepší pracovní podmínky žen. Je to den, který oslavuje dosažené úspěchy a zároveň upozorňuje na stále existující nerovnosti a výzvy v boji za rovnoprávnost pohlaví.
Jaké květiny darovat?
Když už darovat květiny, vybírejte s ohledem na osobnost obdarované. Místo tradičních karafiátů můžete zvolit tulipány, frézie, gerbery nebo lilie, které symbolizují jarní probuzení a nové začátky. Barvy? Volte podle nálady a preference obdarované, od jemných tónů po výrazné barvy. A pozor. V poslední době se objevuje i názor, že kupovat květiny jako krátkodobé potěšení je zbytečná útrata peněz. A navíc velmi neekonomické a neekologické. Proto kupte třeba květinu v květináči a nebo přispějte ve jménu obdarované na charitu.
Třeba Člověk v tísni nabízí možnost darovat peníze na podporu dívek, které stále ještě čekají na stejná práva, jako máme my v Čechách. Často jsou v nízkém věku provdány, nemohou rozhodovat o svém vlastním životě nebo se vzdělávat. Peníze pro ně představují možnost chodit do školy s ostatními, pracovat, promluvit nahlas v jejich komunitě, říct ne dětské svatbě nebo se vzepřít domácímu násilí.
Dav příznivců volebního práva žen demonstrujících s nápisy "Wilson proti ženám" v Chicagu 20. října 1916. Wilson se zdržel podpory voleb žen až do roku 1918.
Slavíte MDŽ?
Květiny jsou drahé, ale krást se nevyplatí
Pokud zvolíte namísto charity tradiční cestu ve formě květin, myslete ale na jedno! Květiny jsou drahé, ale! Touha po krásném gestu může být velká, ale příběh šestapadesátileté ženy, která si chtěla "pouze natrhat pár květin" v parku a skončila s podezřením z přestupku proti majetku a pokutou až 50 000, nám připomíná, že i dobré úmysly mohou mít nečekané důsledky. Volba květin by měla být tedy nejen promyšlená, ale i legální.
MDŽ je příležitostí k oslavě ženské síly, odvahy a nezdolného ducha. Ať už se rozhodnete tento den oslavit jakkoliv, dělejte to s pochopením jeho hlubokého významu a respektem k historii i současným bojům za rovnoprávnost. Květiny jsou krásným gestem, ale nejlepším darem je vaše podpora a uznání.
Zdroj: https://www.skutecnydarek.cz, https://www.olomouckadrbna.cz, https://www.florea.cz, https://padesatprocent.cz, https://cs.wikipedia.org