Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet, ale počasí se náhle změnilo a přišla bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest.

Například na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby. Pojďme se podívat na ty nejlepší v České republice.

1. Krkonošské útulny

Krkonošské útulny vytvořili od začátku do konce studenti architektury z ČVUT – od nápadu přes průzkum terénu a samotnou realizaci. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím.

Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Výsledkem je šest originálních staveb, která mají oproti běžným útulnám i dveře a výhledové okénko. V nouzi v nich lze přečkat pár hodin nebo i celou noc.

Zjistěte více o útulnách v Krkonoších:

Zdroj: Youtube

2. Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách

Jednoduchá dřevěná stavba se sedlovou střechou je návštěvníkům přístupná od června 2015. Krömerovu boudu (útulnu), která slouží zároveň jako bufet, naleznete na křižovatce turistických cest u Protržené přehrady na jizerskohorské Bílé Desné.

Otevřeno je denně během hlavní sezóny (letní i zimní), mimo sezónu (od konce října / listopadu) jen o víkendech. Co je ale skutečně skvělé, tak stavitelé útulny mysleli i na pocestné s batohem, kteří spí na horách „nadivoko". Krömerova bouda má totiž velkou verandu, která je od posledních říjnových dnů roku 2018 dokonce uzavíratelná posouvacími dveřmi.

Podívejte se, jak vypadá obnovený areál na Protržené přehradě:

Zdroj: Youtube

3. Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.

Stroze zařízený dřevěný příbytek ovšem slouží pouze jako útočiště před deštěm, větrem, sněhovou bouří či k nouzovému přespání. Do útulny není zavedena elektřina ani voda. Uvnitř turisté naleznou pouze stůl, lavice a po žebříku přístupné patro, kde mohou ve vlastních spacácích přečkat noc.

Na útulně vedle dveří je umístěna dřevěná, ručně vyrobená cedule s kontakty na majitele sousední nemovitosti, kde je možné vyzvednout klíč od útulny a poté jej tam opět vrátit. V útulně najdete i nápoje a sušenky, peníze za ně vhodíte do kasičky. U útulny je otevřené ohniště a suchý záchod. 

Zdroj: kudyznudy.cz, krkonose.eu

Související články