Voda v zatopených lomech je opravdu čistá, což je způsobeno přirozenou filtrací vody přes skalní podloží. V parných dnech vám navíc zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25–30 °C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. 

1. Zatopený lom Výkleky, Olomoucký kraj

Lom výkleky na Olomoucku je přírodovědecky zajímavá lokalita. Dříve se v lomu těžil kámen a štěrk a dnes je podle ochránců přírody unikátem. Jedná se o umělý biotop, ve kterém je čistá a průzračná voda. Lom přitahuje všechny živočišné druhy z okolí, jelikož jim před jeho vznikem podobné prostředí chybělo.

Podívejte se na zatopený lom Výkleky níže ve videu:

Zdroj: Youtube

2. Lom Hřiměždice, Středočeský kraj

Zatopený žulový lom v Hřiměždicích u Dobříše dříve používali armádní potápěči, dnes je oblíbeným rekreačním místem. Od roku 2000 se zde každoročně na přelomu července a srpna koná mistrovství republiky v extrémních skocích do vody High Jump.

Skály okolo lomu na sobě mají čísla od 1 do 10 podle výškových metrů, které také označují bezpečná místa skoků do vody. Skákat můžete i z houpačky, pontonu nebo ze skokanského prkna. V létě je viditelnost kolem dvou metrů. 

Mrkněte na to, jak lom Hřiměždice vypadá, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

3. Jezero Konětopy, Středočeský kraj

Jezero Konětopy je zatopená pískovna s průzračně čistou vodou. Čistá voda vyzývá ke koupání i potápění. Na vodě stojí starý bagr od doby, kdy se v pískovně těžilo. Dnes slouží jako skokanský můstek do vody. Další místní raritou jsou sladkovodní medúzy. Kolem jezera se nachází travnatá pláž i jedna malá písečná pláž. Jezero je obklopeno borovicovým lesem a zčásti je oplocené. 

Více o jezeru Konětopy:

Zdroj: Youtube

4. Lom Kristýna, Liberecký kraj

Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí. Naleznete zde podmínky pro koupání, surfování i provozování dalších vodních sportů. Na své si přijdou i rybáři.

Máte rádi freediving? Podívejte se, jak to jde v lomu Kristýna u Hrádku nad Nisou:

Zdroj: Youtube

5. Lom Rampa, Moravskoslezský kraj

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lesních lomů v Černé Vodě, jehož hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž vždy lehce odlišíte tento lom od ostatních. Lom se nachází kousek od obce Černá Voda, nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Koupání slibuje velkou romantiku a krásnou přírodu. Kolem lomu nejsou žádné stánky ani další turistické atrakce.

Podívejte se na lom Rampa níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: kudyznudy.cz, travelking.cz

Související články